השריפה בבית הכנסת
השריפה בבית הכנסת צילום: כיבוי אש

לוחמי אש מתחנה אזורית יהודה פעלו השבת בשריפת בית כנסת במצפה זי"ו בדרום הר חברון, סמוך ליישוב "מעלה חבר".

רס"מ אבי דסטה מפקד הצוות סיפר כי "התקבל דיווח במשל"ט יו"ש על שריפה של בית כנסת במצפה זי"ו. עם ההגעה למקום זיהינו מבנה אבן אשר כל תכולתו עלתה באש.

״עוד מצאנו במקום צמיגים רבים שככל הנראה הושלכו פנימה על מנת ליצור בעירה חזקה במבנה. כמו כן ספרי הקודש והסידורים שהיו במקום נפגעו מהשריפה, ארון הקודש שהיה במקום נשרף גם הוא, אולם למרבה המזל לא היה בתוכו ספר תורה".

בכבאות מציינים כי בעבר כבר פעלו לוחמי האש מתחנה אזורית יהודה במקום גם כן בשריפה אשר בסיום החקירה נמצא כי מדובר בהצתה מכוונת. חוקר שריפות מטעם כבאות והצלה לישראל החל בחקירת האירוע יחד עם חוקרי המז"פ ממחוז ש"י של משטרת ישראל.

מצפה זי"ו הוא נקודת תצפית ואנדרטה לזכרם של שני מאבטחים ישראלים, יהודה בן יוסף ויואב דורון, שנהרגו בשנת 2003 לאחר שזוהו בטעות כמחבלים.

ראש המועצה האזורית הר חברון יוחאי דמרי אמר כי ״מזעזע אותי לחשוב על סמיכות המקרים של שני בוגרי אגוז שנהרגו לפני כעשרים שנה באש צה"ל, ועל חילול זכרם דווקא בשבוע הזה. מדובר באירוע שלא יכול לעבור בשתיקה. הם זורקים אבנים על הרכבים שלנו, הם מקימים מבנים לא חוקיים בשטחי c, הם עוקרים עצי זית ושתילים וגם שורפים בתי כנסת, אנחנו צריכים להחזיר את ההרתעה שלנו כאן ומהר, ריבונות לא נמדדת רק במתן דוחות תנועה, ריבונות נמדדת בשליטה על השטח, אני קורא לכוחות הבטחון לחקור את השריפה ואת חילול הקודש ושריפת ספרי קודש וספרי תפילה״.