גנץ: הקמת ועדת החקירה היא מהלך הכרחי

ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות וכלי השיט תעלה בימים הקרובים לאישור הממשלה, כך הודיעו שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד.

ראש הממשלה נפתלי בנט ושרי "ימינה" מתן כהנא ואיילת שקד עדיין לא החליטו האם לתמוך בהקמת הוועדה.

בשנת 2018 אמר בנט בוועידת גלובס כי "אין שחיתות בעסקת הצוללות - אני תמכתי בה. איפה שיש שחיתות צריך לבער, אבל לא צריך להמציא איפה שאין. פוליטיקה זה בלגן".

גם ב-2016 טען בנט כי "ראש הממשלה נתניהו לא מושחת. לעולם הוא לא ימכור את ביטחון ישראל עבור כסף". בציוץ בטוויטר הוא כתב "אני מכיר את נתניהו מעל עשר שנים, אנו יריבים פוליטיים ויש לנו חילוקי דעות מהותיים לעתים - אבל מושחת הוא לא".

ב-2019 התבטאה בנושא גם איילת שקד כשאמרה "אין סיכוי שרה"מ (דאז, נתניהו - עב"פ) פעל לא כשורה והפקיר את ביטחון ישראל בשביל טובה כזאת או אחרת".

שר הביטחון בני גנץ שדוחף להקמת ועדת חקירה ממלכתית אמר ביום שישי כי "הקמת ועדת החקירה היא מהלך הכרחי לשמירה על ביטחון ישראל. מדובר בצורך לאומי, ואני מודה לראש הממשלה, שר החוץ, שר המשפטים וכלל הגורמים שתומכים בהעלאת הצעת ההחלטה".

שר החוץ לפיד הוסיף "הבטחנו לציבור הישראלי שלא נוותר על חקירת הפרשה - וקיימנו. פרשת הצוללות וכלי השיט, היא פרשת השחיתות הביטחונית החמורה בתולדות ישראל ונדרש להפוך כל אבן כדי להגיע לחקר האמת, זו המחויבות שלנו כלפי חיילי צה"ל, כלפי אזרחי ישראל".

בתנועה לאיכות השלטון בירכו על קידום ההחלטה ומסרו: "אחרי שלוש שנים של קידום המאבק הציבורי בנושא באמצעות בג"ץ, מחאה וסבב פגישות עם השרים, הרגע לו חיכינו מתממש ובא. אנו מברכים על ההסכמות לקדם את ועדת החקירה, שתחקור את פרשת השחיתות הביטחונית החמורה בתולדות המדינה. פרשה שפגעה עמוקות בביטחון הלאומי ובקודש הקודשים של המדינה".