נשיא העלין בעבר אהרון ברק
נשיא העלין בעבר אהרון ברק צילום: יוסי זמיר. פלאש 90

חבר הכנסת שלמה קרעי מתייחס בראיון לערוץ 7 ללבטי נתניהו סביב שאלת עסקת הטיעון, לבחירה באהרון ברק כמתווך לעסקה זו ולמתקפה של אהוד ברק נגד היועמ"ש על עצם העלאת האפשרות לעסקה.

"הייתי מעדיף שנתעורר מזה כשנתניהו קם כמו שבעבר הוא קם גם אחרי שהספידו אותו. אני מקווה שזה יקרה גם הפעם", אומר חבר הכנסת קרעי ומוסיף כי הוא עצמו אינו תומך בעסקה, אך ההכרעה בידיו של נתניהו בלבד. "הייתי מעדיף שהעסקה לא תצא לפועל וקלונה של המערכת הרקובה ימשיך להיחשף בבית המשפט".

לעומת זאת, הוא אומר, מבחינתו של נתניהו יש היגיון בקבלת העסקה שכן במהלכי המשפט עד כה, סבור קרעי "נתניהו השיג את מה שהוא רוצה - קריסת העדים. כולם רואים שהפרקליטות מוכנה לוותר כמעט על הכול, על תיק השוחד, ולברוח עם הזנב בין הרגליים עם העסקה הזו". לשאלתנו אם הוא אינו סבור שמי שרואה זאת הם אותם שממילא סברו שנתניהו חף מכל אשמה, משיב קרעי ואומר שתחושה זו רווחת גם בקרב מי שבראשית המהלך ראה בנתניהו אשם.

"אני לא חושב שיש בר דעת שרואה איך העד המרכזי ניר חפץ אומר שלא היה שוחד ולא שואל מה עשו כאן מנדלבליט ושי ניצן, איך הגענו לתיק של שוחד שהביא להפיכה שלטונית. אמנם יש את השונאים של נתניהו, אנשי 'רק לא ביבי' שאפילו על פתחי גהינום לא יחזרו בתשובה, אבל מי שרואה את המציאות מבין שנתניהו זכאי".

קרעי רואה במהלכי המשפט הוכחה נוספת לכך ש"דרוש טיפול שורש במערכת". לדבריו "במישור האישי נתניהו מבין שכמו שאמרה רות גביזון ז"ל שהוא לא יזכה למשפט צדק וימצאו משהו כדי להאשים אותו ולכן לא שווה לבזבז זמן וכסף כשברור שימצאו משהו נגדו כדי להאשים אותו".

על דבריו של אהוד ברק התוקף, כמו רבים בשמאל, את היועמ"ש כמי שלא שומר עלינו מפני השחיתות, אומר קרעי כי מדבור ב"המושחת הראשי, שפרשת העמותות שלו נסגרה בלי שאף אחד יודע איך, מי שהיה חייל כל חייו והיום הוא מולטי מיליונר, הוא המושחת שצריך לבחון מאיפה השיג את הכסף שלו. הוא ראש הממשלה הכושל ביותר בתולדות ישראל ולכן הוא מקנא בנתניהו שהוביל את ישראל בנחישות להישגים".

בהתייחס לבחירתו של נתניהו בנשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, כמתווך בעסקת הטיעון, שאלנו את חבר הכנסת קרעי אם הוא אינו מחזק ומאדיר בכך עוד יותר את מעמדו של ברק. קרעי משיב ואומר כי "אחרי שמגיעים לתובנה שכנראה כדאי ללכת על עסקת טיעון, מה שכנראה נתניהו מבין, למי היית פונה, לחייט הפשוט במתפרה או למנהל המתפרה? מתברר שנתניהו צדק בפנייה שלו למנהל".

על מעמדו של ברק אומר חבר הכנסת קרעי כי "מעמדו של אהרון ברק איתן ויציב. הוא המושך בחוטים של מערכת המשפט ורואים שכאשר הוא סבור שעסקת הטיעון הזו טובה למערכת המשפט אז המהלך יוצא לפועל. זה מלמד שהבחירה בו הייתה נכונה. לצערי מי שגרם כאן להפיכה השלטונית, הפך את בג"ץ לנבחרי על מעל הרשות המחוקקת ונבחרי הציבור, לצערי הוא עדיין שולט בכיפה וכשרוצים שמשהו יקרה במציאות פונים למי ששולט בכיפה".

על דבריו של אהרון ברק לפיהם נתניהו היה מגינה של מערכת המשפט עד שהחלה ההתמודדות המשפטית שלו, מזכיר קרעי את דברי מנדלבליט ההפוכים, לפיהם נתניהו בהתנהלותו נגד מערכת המשפט הוא סכנה לדמוקרטיה וכי ניצלנו ממנו בחסדי שמים. "ב-2015 נתניהו עם סיעת הליכוד והקואליציה התחיל לקדם את פסקת ההתגברות וחוקים שיסדירו את מערכת המשפט ואחר כך נתפר לו התיק, כך שהעובדות הן לא כמו שאהרון ברק מתאר אותן".