פרופ' מייקל אדלשטין
פרופ' מייקל אדלשטיןצילום: דוברות

שתי מנות של חיסון נגד קורונה מפחיתות באופן משמעותי את תסמיני המחלה גם בטווח הארוך, כך עולה ממחקר חדש של האפידימיולוג הבכיר פרופ' מייקל אדלשטין מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן, בשיתוף שלושה מבתי החולים המסונפים לפקולטה: המרכז הרפואי זיו, המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה פוריה והמרכז הרפואי לגליל.

המחקר, שכלל למעלה מ-3,000 משתתפים, הראה ירידה של 50-80% בשבעה מתוך עשרת התסמינים המדווחים ביותר כמשפיעים בטווח הארוך כגון, עייפות, כאבי ראש, חולשה וכאבי שרירים, ארבעה עד 11 חודשים לאחר ההדבקה בקרב משתתפים מחוסנים בהשוואה ללא מחוסנים.

המשתתפים המחוסנים דיווחו פחות על התסמינים האלה מאשר חולים שדיווחו שמעולם לא אובחנו בנגיף.

"ביצוע השוואה כפולה של מקרי קורונה אצל מחוסנים לעומת לא מחוסנים ולאחר מכן השוואה בין חולי קורונה מחוסנים לאנשים שדיווחו שלא נדבקו בנגיף, אפשרה לנו להראות לא רק שאנשים מחוסנים חווים הרבה פחות מתסמיני הנגיף בטווח הארוך מאשר אנשים לא מחוסנים, אלא שהם לא דיווחו על תסמינים נוספים אחרים לעומת אנשים שמעולם לא נדבקו", אומר פרופ' אדלשטיין.

מקרה בוחן זה הוא הראשון במחקר מקיף על קבוצה גדולה של חולים - נגועים ולא נגועים ב-קורונה כאחד - שאת בריאותם אדלשטיין ועמיתיו ימשיכו לנתח במהלך השנים הקרובות כדי להבין את ההשפעה ארוכת הטווח של הנגיף. קבוצת המחקר מורכבת מ-4,000 משתתפים, ומספר המגוייסים עולה.

החוקרים מקווים כי הממצא שחיסון עשוי להגן מפני נגיף הקורונה בטווח הארוך, עשוי לעודד מדינות להרחיב את פעולות החיסונים שלהן, ולשכנע אנשים שטרם חוסנו לממש את זכותם להתחסן.