צופית גרנט
צופית גרנט צילום: מיכה לובטון

צופית גרנט התנצלה אמש (שלישי) בפני חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב לאחר שידור הפרק שעסק בתושביה הערבים של שכונת סילוואן בירושלים, במסגרת התכנית "צופית ללא גבולות" של רשת 13.

"בתוך מבול המתקפות הבאמת יוצאות דופן באלימותן, היו תגובות שכאבו לי מאוד, תגובות של חיילים ומשפחות חיילים שמחו על פגיעה בכבודם של חיילי מג"ב שבסילואן", כתבה גרנט בחשבון הפייסבוק שלה.

"למרות שלא הייתה לי שום כוונה לפגוע בהם משום שאני מאמינה באמת ובתמים, שהאחרונים שצריכים לספוג ביקורת על המצב הבלתי אפשרי הזה, הם החיילים שנקלעו לתפקיד קשה מורכב וכל כך כפוי טובה ופועלים בסיטואציה הבלתי אפשרית הזאת בצורה אחראית ואנושית מהמעלה הראשונה", ציינה.

"למרות שאני משוכנעת בטוהר כוונותי ולא היה לי שום מושג שזה מה שעולה מהכתבה, כי הדבר האחרון שרציתי הוא לבקר אותם, אני לא יכולה להתעלם מהכאב והפגיעה של החיילים שרובם פנו בצורה עדינה ולא מתלהמת ומחו על מה שבעיניהם היה פגיעה לא מוצדקת בתדמיתם ועל כך אני מצטערת מעומק לבי ומבקשת את סליחתם", כך צופית גרנט.

מאוחר יותר הפרק "שכונה במלחמה", שעסק בתושביה הערבים של סילוואן שבירושלים, הוסר מאתר רשת 13.

\

כפי שפורסם, יואב אליאסי- הצל, אורן חזן ואנשים נוספים מתחו ביקורת חריפה על הנרטיב בפרק האחרון בתכנית. "בזמן שעם ישראל חי תחת טרור צופית גרנט בחרה לשרת את האויב הפלסטיני ובפריים טיים ב-13 מרחמת על הערבים 'המסכנים' מסילוואן ומקדמת נרטיב שקרי", כתב אורן חזן. "תראו אני לא יודע מה עובר במוח המעוות של ההזוייה הזאת, אני כן יודע שצריך להקיא אותה מהחברה בישראל ומהר. תעשו לה שיימינג - הרוויחה אותו ביושר".

הצל כתב: "צופית גרנט, אם הייתי צריך לשים אותך תחת ערך בויקיפדיה זה היה תחת אכזבה אבל את גם סכנה, את צביעות ואת שטיפת מוח, אבל בעיקר את צריכה להתבייש. להתבייש שהראת תמונה כל כל מוטה, כל כך שקרית כמיטב עלילות הדם האנטישמיות. לא הראת שכל לילה תושבי סילוואן הערבים מנסים לשרוף ילדים קטנים בבתים שלהם".

"אני בטוח שהעולם ישתמש יופי יופי בשקרים שלך כנגד חיילינו שדאגת להוציא אותם אלימים, כובשים ומכי ילדים שכל מה שהראו זה האיפוק שלהם כאשר מקללים אותם שופכים עליהם מים, תוקפים אותם וזורקים עליהם אבנים", הוסיף. "ישבת בבתים של מחבלים מורשעים והוצאת אותם קורבנות שבוכים שחיילים רצחו את יקיריהם ובכית איתם, כמה שבכית איתם עם הדמעות המסוכנות שלך. את פשוט בורה. פשוט מאכזבת. ואת מהזן המסוכן ביותר. אלו שהופכים את השקר לאמת".

גרנט, כאמור, הגיבה לביקורת. "שלושה שבועות מאז עלתה הסדרה עם פרק ראשון שבו נטמעתי בעולמו של בנצי וענת גופשטיין ארגון ימני קיצוני, שבוע לאחר מכן ירדתי לרחובות בני ברק בעקבות הנוער הנושר והשבוע צללתי לתוך סילוואן, ליבת ירושלים, שתי דק' מהכותל, שלושה שבועות שבהם הביטויים 'שינאה' 'אלימות' 'הסתה' חיים בתוך עולמי הפרטי ביתר שאת".

"אתמול בעיקבות סילוואן ההשתלחות ממש מזמינה לפגוע בי, אורן חזן קורא לאנשים בטוויטר לפגוע בי, 'הצל' מקלל ומגדף והכי נורא שכותבים שיצאתי נגד החיילים שלנו (מה שלא היה ולא נברא)", ציינה. "בעיני על זה הסידרה, על הקלות הבלתי נסבלת בה משתמשים באלימות מילולית ומנטלית קשה כלפי כל מה שלא מתיישב נכון עם האג'נדה הפרטית שלנו, כולם שונאים את כל מה שהם לא אוהבים, ולכולם היום בעידן הזה יש את היכולת להשתמש באתרים כדי להוציא החוצה את הרפש הפרטי".

מעצם היותי אמפטית במקום בו נדמה לאחר שהייתי אמורה לקלל או לרטש אזכה לקיטונות של השפלה", אמרה. "אז אם נדמה למישהו שהסידרה הזאת היא על מקומות נפיצים, כן זה נכון, רק בדגש על בני האדם שחיים במקום ואני כל מה שאני מנסה לעשות בדרך כלל זה לתווך את החלק האנושי, בעדינות ובאמפטיה, עם הרבה סבלנות ויכולת להקשיב".

"אני לא אדם פוליטי רק שבהיגיון שלי אני חושבת, נכון יש לנו בעיות עם השכנים אבל אם לא נמצא עכשיו דרך להוריד את מפלס התיסכול הם יהיו עוד יותר מתוסכלים וקשים ומפחידים. שנאה מביאה שנאה מביאה שנאה, ואז, מה נרוויח? פחד? אימה? חרדה לחיים שלנו? ואני לא מדברת על ערבים מול יהודים אלא עלינו, על בני האדם מה הפכנו להיות.

''זה לא שמשנה מה אני אומרת במפגש עם בנצי גופשטיין או על מה השיח עם מחמוד, זה על איך את בכלל מעזה לדבר עם זה או עם זה, אז השמאל מוקיע את האחד והימין את האחר רק שלא סתם מוקיעים אלא ממש מקיאים ואם אפשר היו מחסלים את כל מה שמשויך לך".