מפעל נברס
מפעל נברס צילום: הפורום לישראל ירוקה

בית המשפט המחוזי בלוד היה אמור לקיים היום (ראשון) דיון ענייני נגד מפעל בטון "נברס" והועדה המקומית כפר קאסם וזאת לאחר שהוועדה המקומית לא אוכפת את החוק כנגד מפעל הבטון המזהם.

על פי העתירה, מפעל נברס יושב על אזור שמיועד למסחר ותעשיה קלה, המפעל פועל ללא היתר בניה וללא רישיון עסק ואין לו את האישורים הנדרשים מהמשרד להגנת הסביבה, להפעלת מפעל בטון חוקי.

בדיון נציגי הוועדה המקומית והמפעל לא טרחו להגיע ובשל כך פסק השופט אורן שוורץ הוצאות נגד הוועדה המקומית והמפעל בסך 3,000 שקלים לטובת הפורום לישראל ירוקה שעתרה לבית המשפט נגדם.

"כפי הנראה, הוועדה המקומית לא עושה די בשביל לשמור על אכיפת החוק בשטחה, כשברור כי הנפגעים העיקריים הם אזרחי מדינת ישראל בכלל ובפרט תושבי כפר קאסם", אומר בפורום.

עוד מזכירים כי "מחדל זה מתווסף לדיון שהתקיים לפני מספר שבועות בו בא כוח המפעל - עו"ד עלא תלאווי - 'זכה' בכובע נוסף כבא כוח הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בכפר קאסם שאמורה לאכוף את החוק, דבר שהיה ידוע חודשים קודם לכן אבל עו"ד תלאווי לא טרח לעדכן את בית המשפט או העותרים".

עו"ד תלאויי עדכן את בית המשפט כי "בהמשך לדיון שהתקיים בעתירה זו וכן למינויו של הח"מ כיועמ"ש ותובע הוועדה המקומית "קסם", ולאחר קבלת עמדת לשכת עורכי-הדין וכן התייעצות עם המחלקה להנחיית תובעים , הוחלט כי הח"מ לא ייצג בהליך זה".

"בכל הזמן הזה מפעל נברס ממשיך לייצר בטון בצורה לא חוקית, פוגע ומזהם את הסביבה וכן, מרוויח אלפי שקלים ביום מכל דחייה שכזו. "מדובר במציאות הזויה בה הוועדה המקומית עושה כל שביכולתה על מנת למנוע את הפסקת הפעילות האסורה. בטווח זמן זה ממשיך מפעל נברס להכניס עשרות אלפי שקלים מידי יום ולזהם את הסביבה. דבר הגורם לפגיעה בתושבים הערבים והיהודים כאחד. הגיע זמן שבית המשפט יפסיק את החגיגה הזו ויפה שעה אחת קודם", אמרו בפורום.