השרה איילת שקד פרצה בבכי: "חברתי האהובה, אתגעגע אלייך מאוד" לע"מ

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, מרים נאור, מובאת למנוחות בבית העלמין סנהדריה בירושלים. את ארונה נשאו אנשי משמר בית המשפט.

מאות בני אדם הגיעו להלוויה, ביניהם נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה נפתלי בנט, שר המשפטים גדעון סער ונשיאת העליון המכהנת אסתר חיות.

הנשיא הרצוג ספד: "מילאת את התחייבותך ואת שליחותך עד תום. הצלחת לשאת את הלפיד בגאווה ובחרדת קודש. הפצת באמצעותו אור שנראה למרחקים". עוד אמר הרצוג כי נאור ז"ל תיזכר כ"מלכת הצדק", ושיבח את פועלה בוועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר כי "בספר קהלת נכתב 'דברי חכמים בנחת נשמעים'. כך נהגה מרים נאור. נחת שביטא כבוד אל השומע הניצב בדין, צניעות ואהבת האדם. רוחב ידיעותיה ונועם הליכותיה היו שלובים אלו באלו והפכו אותה לאחת השופטות המשמעותיות של זמנינו".

עוד ביקש בנט להדגיש את "אהבה למדינה ולמעשה הציוני. את המחויבות שלה לביטחון ישראל, לעתיד מדינת ישראל, ולאיזון המתבקש בין ערכיה השונים של החברה הישראלית". הוא הוסיף כי השניים שוחחו לאחרונה לפני כחודשיים, כשנאור ז"ל הציגה בפניו את דוח הביניים של ועדת החקירה הממלכתית לאסו מירון שבראשה עמדה.

"שמעתי בקולה את הדאגה האמתית שלה לבני אדם, לחיים שאבדו באסון הנורא. זו לא הייתה פעולה טכנית מבחינתה. כאב לה על האובדן המיותר והיה לה כל כך חשוב למנוע הישנות של אסון כזה. היא פעלה מתוך שליחות עמוקה... אנחנו נפרדים היום משופטת עתירת זכויות, ממי שצירוף המילים מזג שיפוטי כאילו נוצק בדמותה. היא שימשה השראה ודוגמה עבור רבים", אמר בנט.

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות נפרדה בדמעות ממרים נאור: "התנחמנו בכך שגם אחרי פרישתך תמשיכי לתרום, מי יכול היה לעלות בדעתו שבחלוף ארבע שנים בלבד ניפרד ממך לתמיד".

שרת הפנים איילת שקד פרצה בבכי במהלך דברי ההספד: "עבדנו יחד כמה שנים ואחר כך נשארנו חברות טובות. בחיים המקצועיים היו לנו לא מעט מחלוקות, הכל היה מתוך הערכה הדדית כשטובת המדינה מנגד עינינו. הנשיאה נאור תמיד אמרה לי שהנשיאות היא עול כבד, ואהבתה הגדולה היא בעיקר לעבודתה כשופטת".

"שמרנו על קשר חם, הסתמסנו כל שבוע נפגשנו לארוחות. בסיומו של כל ראיון קיבלתי ממנה ביקורת קפדנית ומפורטת", סיפרה שקד והתקשתה לעצור את הדמעות. "מירה הייתה רעיה מושלמת, אימא וסבתא הכי מגניבה. בשבילי היא הייתה חברה, אתגעגע אלייך מאוד".

נפתלי נאור, בנה של מרים, ספד לה: "כל מי שהכיר אותה ידע שהיא אישה צדיקה. זוהי זכות וגאווה להיות במחיצתך. זכינו באמא שמהווה דוגמה ומופת ליושרה, צניעות וענווה".