הרב ברל לזר
הרב ברל לזרצילום: דוברות המוזיאון היהודי

סגן שר החינוך של רוסיה, אלכסנדר בוגאייב, חתם על צו מדיני שבו הוא מחזיר אל תוכנית הלימוד של בתי הספר ברוסיה את ציון יום השואה הבינלאומי, לאחר שהוסר לפני שנתיים ממערכת החינוך.

המהלך הושלם בדחיפת הקהילה היהודית ברוסיה, ולאחר תיקון החוק שוחח הרב הראשי של רוסיה הרב ברל לזר עם שר החינוך, ושיגר לו מכתב תודה מיוחד בשם יהדות רוסיה.

בדבריו כתב הרב הראשי: "סרגיי סרגייביץ' היקר, אני רוצה להודות לך ולסגנך, דניס יבגנייביץ' גריבוב, מקרב לב, על הפעולות המהירות שאפשרו לכלול בלוח האירועים החינוכיים המוקדשים למדינה ולחגים הלאומיים של הפדרציה הרוסית, תאריכים ואירועים בלתי נשכחים בהיסטוריה ובתרבות הרוסית, שיעורים נוספים המוקדשים לזכר קורבנות שואת יהדות אירופה במהלך מלחמת העולם השנייה.

''רוסיה, שאיבדה יותר מעשרים ושבעה מיליון מבניה הטובים ביותר בקרב נגד הנאציזם, היא זו שמסוגלת להבין את הטרגדיה של השואה, ובזכות האומץ וההקרבה העצמית של חיילי הצבא האדום ניצל עמנו מהשמדה וכיליון. לא במקרה מציינים את יום השואה ביום השנה לשחרור החיילים הסובייטים של אושוויץ, הגדול והנורא מבין מחנות ההשמדה הנאצים''.

הרב לזר כתב עוד: ''יש לשמר את הזיכרון ההיסטורי לכך במלואו - זו חובתנו כלפי אלו שנרצחו בידי פושעים נאצים, וכלפי אלו שהביסו את הרייך הנאצי והניפו את דגל הניצחון על הרייכסטאג. אפשר לשמר את הזיכרון הזה רק על ידי העברתו לדורות הבאים. ובהקשר זה, ברצוני במיוחד להדגיש עד כמה חשוב בתהליך החינוכי לשים לב לא רק למדעי הרוח או הטבע, אלא גם לאותם מקצועות המפתחים בילדים כבוד לערכי הרוח והמוסר המסורתיים.

''אני משוכנע כי הלקחים השופכים אור על הדפים הקשים וההרואיים של תולדות ארצנו - משרתים מטרה נעלה זו, והם לא פחות חשובים מכל האחרים. ואכן, הודות לפעילויות כאלה, יפתחו הילדים את תכונותיהם המוסריות, ויוכלו לגדול כאזרחים נאמנים הזוכרים את ההיסטוריה והמסורות שלה''.

הרב הראשי הדגיש: ''אביע תודה רבה על כי מתוך הבנת חשיבות זיכרון קורבנות השואה, הכנסת שיעורים נוספים בנושא חשוב זה בתוכנית הלימודים השנתית".