השרה מירב כהן
השרה מירב כהןצילום: חזקי ברוך

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן, צפויה להודיע היום (שני) על השקת התוכנית הלאומית למאבק בבדידות מבוגרים של המשרד לשוויון חברתי, בהשקעה של יותר מ־100 מיליון שקלים.

התוכנית הלאומית כוללת שורה ארוכה של פרויקטים ותוכניות עבודה בשטח, בשיתוף רשויות מקומיות וארגוני חברה אזרחית לחיזוק חיי הקהילה, עידוד קשר בין־דורי, פעילויות ספורט, פנאי ותעסוקה למבוגרים בפריסה ארצית.

כהן אמרה לעיתון 'ישראל היום' כי "הבדידות הורגת, ויש להתייחס אליה כאל מחלה לכל דבר ועניין, שמחייבת תרופה. על רקע הזדקנות האוכלוסייה והעלייה בתוחלת החיים, התופעה הזו הולכת ומתרחבת והופכת לאתגר לאומי. אף אחד לא חסין מפני הבדידות וזה נוגע לרוב המבוגרים בישראל".

לדבריה, "אנחנו מוציאים אל הפועל תוכנית רחבה שמספקת שירותים שונים שמותאמים לאוכלוסיות שונות בכל רחבי הארץ, ולאורך תהליך העבודה גם נמדוד את התוצאות כדי לוודא שצעדים שאנחנו נוקטים באמת אפקטיביים למיגור תופעת הבדידות. התוכנית הלאומית למיגור הבדידות יוצאת אל הפועל תוך שיתוף פעולה בין גורמים שונים: מרשויות מקומיות, דרך קופות החולים ועד ארגוני חברה אזרחית. אני מודה לכל העוסקים במלאכה ואני מאמינה שהתוכנית הזו תציל נפשות".

היעדים המרכזיים בתוכנית הם צמצום תחושת הבדידות האישית, הרגשית והחברתית של האזרחים הוותיקים; הקניית מיומנויות וכלים בידי המבוגרים להתמודדות עצמאית עם חייהם ולמיצוי זכויותיהם; הבטחת מענים איכותיים ורציפים להתמודדות עם תחושת הבדידות ומצוקות רגשיות ונפשיות; מניעת הבדידות לפני התהוותה בעידוד זיקנה פעילה; קידום קשרים בין־דוריים וצמצום הגילנות.