קרית יערים
קרית יערים צילום: א. פישר

לאחר שהוועדה הגאוגרפית במשרד הפנים החליטה שלא להמליץ לשרת הפנים אילת שקד להרחיב את קריית יערים בשעה שלאבו גוש הסמוכה אושרה ההרחבה לאותו תא שטח גיאוגרפי, ראש מועצת קריית יערים יצחק רביץ החתים 7 שרי שיכון לשעבר על מכתב פנייה לשרה שקד בקריאה להעביר את השטחים או חלקם לקריית יערים.

שרי השיכון לשעבר שצירפו את תמיכתם במאבק קריית יערים וחתומים על המכתב הם: הרב יצחק לוי, נתן שרנסקי, אפי איתם, אריאל אטיאס, אורי אריאל, ח"כ יואב גלנט וח"כ יעקב ליצמן.

במכתב מציינים שרי השיכון לשעבר כי בשנת 1999 מנה היישוב קריית יערים-טלזסטון כ-2,350 איש עם קצב גידול גבוה שבעקבותיו משרד השיכון החל לבחון אפשרויות עתידיות להרחבת היישוב. לשם כך הוכנה תכנית אב לפיתוח קריית יערים עם התייחסות פרטנית לכל ההיבטים המקצועיים כמו דמוגרפיה, חברה, כלכלה, תחבורה, יועצי נוף, יועצי פרוגרמה, תשתיות, איכות סביבה ועוד.

מסקנות הדו"ח כפי שנכתב במכתב לשרה שקד הן: "יש להעביר לקריית יערים את שטחים 9, 10, 13. הדו"ח המקיף והממצה נתן מענה לכל השאלות והדיונים בעקבות תמ"א 35, ולכל החששות שעלו במשך השנים".

בשל כך כי היום היישוב מונה מעל 7,300 איש, גידול של מעל 300 אחוזים, מציינים במכתב שרי השיכון לשעבר כי הנחיצות להרחבת היישוב שהייתה תקפה כבר לשנת 1999 הופכת לקריטית יותר בחצי שנה האחרונה, וכי חשוב לתת עדיפות עליונה לרציפות התכנונית והמקצועית.

"התעלמות הדרג הממשלתי מהחלטות מקצועיות שאושרו לפני שני עשורים מחריבה את האסטרטגיה ארוכת הטווח שעומדת בבסיס התוכנית לפיתוח ההתיישבות" נכתב במכתב.

את המכתב מסיימים שרי השיכון לשעבר בקריאה לשרה שקד לאשר את העברת השטחים או את חלקם לקריית יערים: "עבור היישוב מדובר בצורך קיומי בסיסי שאי אפשר להתעלם ממנו".