קיץ
קיץצילום: ISTOCK

עבור חלק מהאנשים הקיץ הוא העונה המועדפת, אולם מחקר חדש מגלה כי עבור אחרים מדובר בסיוט של ממש שיכול להביא עד לניסיונות התאבדות.

המחקר, הגדול ביותר מסוגו עד היום, מצא כי בימים של טמפרטורות גבוהות במיוחד נרשמה עלייה של 8 אחוזים במספר המבקרים בחדרי המיון ובטיפול נמרץ.

החוקרים מאוניברסיטת בוסטון בארה"ב בדקו נתונים של 2.2 מיליון מטופלים שביקרו 3.5 מיליון פעמים בבתי חולים בין השנים 2010-2019. הם מצאו כי כאשר הטמפרטורה היתה ב-5 האחוזים העליונים מבחינת הימים החמים ביותר בעשור האחרון, נרשמה עלייה משמעותית במספר האנשים שהגיעו לבתי החולים עם מגוון תופעות של בעיות נפשיות שכללו בין היתר מתח, דיכאון, חרדה, סכיזופרניה ואפילו ניסיונות התאבדות.

פרופסור גרגורי ולניוס מבית הספר לרפואת הציבור באוניברסיטת בוסטון, אחד ממחברי המחקר, אמר ל"גרדיאן" הבריטי כי "אנשים מכירים את הסיכונים של חום קיצוני במונחים של התייבשות, מכת חום וכו'. מה שבאמת חדש הוא שהמחקר הזה קובע בקנה מידה חסר תקדים שימים של חום קיצוני יכולים גם להשפיע באופן מהותי על בריאותם הנפשית של אנשים. זה לא מיועד רק לאוכלוסית נישה פגיעה, זה בכל שכבות הגיל שבדקנו, הן לגברים והן לנשים, ובכל אזור בארץ. כולם בסיכון".

החוקרים גם העריכו כי באזורים חמים במיוחד רמת החומרה של בעיות נפשיות היתה יחסית נמוכה, ככל הנראה עקב העובדה כי התושבים כבר התרגלו לחום הכבד, בעוד באזורים קרים נרשמה עלייה משמעותית במספר הסובלים מבעיות נפשיות, ככל הנראה עקב חוסר הסתגלות לחום כבד.

לטענת החוקרים, חלק מהסיבות המסבירות את הבעיות הנפשיות הקשות הנגרמות בימים חמים במיוחד הן הפרעות בשינה, אי נוחות, עצבנות, עלייה בחוסר תקווה וציפייה לשינוי האקלים שיביא להתקררות גלובלית.