בנט ושי אלון
בנט ושי אלוןצילום: איציק כהן

ראש מועצת בית אל שי אלון שיגר מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט לנוכח העובדה שמאז נבחר לתפקיד ראש הממשלה לא להגיע ולו פעם אחת לביקור בתחומי יו"ש.

אלון כתב לבנט: "האכזבה הקיימת בקרב תושבי יהודה ושומרון מהממשלה בראשותך והדרך אותה מתווים שרים המכהנים תחתיך, הכוללת השמצה פרועה והפקרות ביטחונית, מחייבת כי בתור מי שהתיימר לייצג את המחנה הלאומי בקואליציה ולהוביל אותה 'עשר מעלות ימינה' תראה נכונות וכוונה רצינית לבוא לבקר בחבלי ארץ ישראל אלו".

"בבית אל לבדה ישנן 350 יחידות דיור שאינן נבנות בשל התנהלות שרים בממשלתך וכביש גישה אחד ליישוב המהווה סכנה תחבורתית וביטחונית שלא מטופל מאותן סיבות. תושבי בית אל הופקרו לחסדיהם של אנשי השמאל הקיצוני – במשמרת שלך ותחת אחריותך".

"ימים בודדים לפני הבחירות האחרונות התייצבת בבית אל, פיזרת הבטחות רבות ויצירת תחושה כי במידה ויהיה בכוחך תוביל מהלכים גדולים לטובת ההתיישבות כולה ובית אל בפרט, אך מהן לא נשאר כל זכר ברגע האמת. התעלמותך המוחלטת מיהודה ושומרון כעת תיזכר לדיראון עולם ותירשם על שמך בספר דברי הימים המפואר של עם ישראל".

"ההגעה לכס ראש הממשלה חסרת משמעות ללא שמירה על הערכים והעקרונות שבגינם נבחרת. התעלמות מהמתיישבים ביו"ש והציבור שהעניק לך את הזכות והמנדט לפעול במישור הלאומי, רק בשל שיקולים פוליטיים צרים, הוא מעשה נבלה שפוגע פגיעה משמעותית בעשרות אלפי תושבים אידיאליסטים ושווי זכויות".

"אדוני ראש הממשלה, התעשת", ביקש שי אלון, "שוב למקורות וליסודות וחזור לפעול למען ההתיישבות הצודקת ביהודה ושומרון. הצעד הראשון לכך הוא הגעה לביקור בשטחי ארץ ישראל ההיסטורית ושמיעת אתגרי היום יום עמם מתמודדים המתיישבים".

נפתלי בנט בבית אל: החלום שלי - ממשלת ימין וממשלת ריפוי

ביום שישי דווח בידיעות אחרונות כי ההסכם על הקמת הישוב אביתר תקוע. הסקר קבע כי ניתן להכריז על 60 דונם מהגבעה כאדמות מדינה.

בימיו האחרונים בתפקיד, ממש בסוף ינואר, כתב אביחי מנדלבליט חוות דעת המתירה לממשלה להקים ישוב במקום. ההחלטה בעניין נתונה בידיו של שר הביטחון, בני גנץ, הגורם המוסמך על פי חוק להכריז על אדמות מדינה ביהודה ושומרון ולאשר תחילת תכנון.

בינתיים גנץ מהסס להכריע ובמועצת יש"ע אומרים שהוא עוצר את כל העסק בכוונת מכוון. "לא רק שהוא תוקע את הבנייה כאן", אומר יו"ר מועצת יש"ע, דוד אלחיאני לעיתון ידיעות אחרונות, "הלכה למעשה גנץ הקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון. זו לא פרשנות ולא הערכה, אלא עובדות. בלי להכריז על זה בקול רם, בלי להתייעץ עם ראש הממשלה נפתלי בנט, בלי שום דיון בקבינט, הוא פשוט הקפיא את הבנייה בהתיישבות".

בראיון לאלישע בן קימון טען אלחיאני: "בעצם, גנץ מנהל ממשלה בתוך ממשלה. הוא מתנהל בשחצנות וביהירות וחושב שהוא יודע הכל. לא סופר אף אחד וחושב שאנחנו נשב בשקט. אבל אנחנו לא. הוא לא מבין שהמשך המצב הזה יוביל להפלת הממשלה".

"תמכתי בהקמת הממשלה הזו בגלל ההבנה שהייתה בין כל מרכיביה בעל פה. בהסכמים בכתב חתמו כולם שלא תהיה הקפאה אבל גם לא תהיה החלת ריבונות. בעל פה הייתה הבנה שמה שהיה הוא שיהיה. כל בר דעת מבין שהאמירה הזו מכוונת למדיניות שהייתה בשטח תחת נתניהו שממשלותיו היו ימניות. ככה שאם הוחלט ש'מה שהיה הוא שיהיה', זה אומר שהמדיניות ממשיכה להיות ימין. זו לוגיקה פשוטה. גנץ מבחינתנו לא עומד בהתחייבות הזו. מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי (מת"ע) לא כונסה כבר שלושה חודשים ואין מועד עתידי לכינוסה. אותי תקפו וצלבו שתמכתי בהקמת הממשלה הזו, אבל אני אמרתי, 'יהיה בסדר, שום דבר לא ישתנה מבחינתנו'. אבל הנה, אין מת"ע. והמת"ע זה המים והלחם שלנו, הבסיס שלנו. בלי זה אין פה חיים. אם אין כינוס של מת"ע אין התיישבות".

"כל דבר פה קשור לשר הביטחון. גם כינוס של מועצת התכנון העליונה במינהל. תוקף של תב"ע זה שר הביטחון, אישור ראשוני לתכנון זה שר הביטחון, העלאת תוכנית לדיון להפקדה ‑ תביא אישור של שר הביטחון, אחרי הפקדה צריך לתת לתוכנית תוקף, זה גם שר הביטחון, ויש עוד מלא הליכים שדורשים את אישורו. כל מה שקשור פה לבנייה זה דרג מדיני ודרג מדיני בסוף זה חתימה של שר הביטחון. שרי הביטחון תחת נתניהו חתמו בדרך כלל מהר על כל שלב ושלב, אבל אצל גנץ יש 11 תוכניות מוכנות לבנייה של 1,717 יחידות דיור שהוא תוקע".

"הקפאת בנייה היא קו אדום בוהק עבור שרים וחברי כנסת מימינה ותקווה חדשה. יש לנו לא מעט התחייבויות מחברי כנסת בקואליציה שאם תהיה הקפאה ‑ הממשלה הזו תיפול".