תופסים מחסה בציון של רבי נחמן באומן
תופסים מחסה בציון של רבי נחמן באומןצילום: איחוד ברסלב באומן

הרב משה אסמן, רבה של אוקראינה, מספר בראיון לערוץ 7 על הימים המתוחים שעוברים על הקהילות היהודיות במדינה המותקפת.

"התרגלנו", הוא אומר ומתאר מציאות של "רקטות, טנקים, מטוסים ויריות. יש כאן מהכול...". לשאלתנו אם הביטוי 'התרגלנו' אמיתי או שהוא נועד להרגיע, משיב הרב אסמן: "אני עצמי לא מפחד אבל כשאני רואה ילדים קטנים ותינוקות מבוהלים הלב שלי נקרע. זו הבעיה היחידה. יש תחושת אי ודאות. אנחנו באמצע המלחמה".

"עשרה קילומטר מאיתנו יש כאן מתקפת טנקים עם טילי גראד, מטוסים ומסוקים בכל מקום. היום היו פצצות עזות", הוא מספר על המתרחש בבוקר זה ומתאר את ההיערכות בכפר אנטבקה בו הוא נמצא, שבעה קילומטרים מקייב, ובו יהודי הקהילה מרכזים יהודים שמגיעים מקייב במאות, על מנת להציל ככל הניתן.

"אנחנו מנסים להציל יהודים מקייב שנמצאים בדירות אחרי עוצר שהיה בקייב. ירו שם בכל מי שהיה ברחוב. היום באנטבקה יש לנו 300-500 יהודים ועוד יבואו. המספרים משתנים, אנחנו שולחים אותם ולא רוצים לפרט", נזהר הרב אסמן ומציין כי "לא פשוט להוציא החוצה כי מסוכן בדרכים, יורים שם ורוב הגשרים פוצצו. ממרכז קייב לכאן לוקח בדרך כלל חצי שעה ועכשיו כמה שעות".

היכן משכנים את היהודים שמגיעים לקהילה? "יש לנו מוסדות של הקהילה. יש לנו שני בתי מלון מלאים ויש בית ספר שעוד מעט מלא. אנחנו נותנים מזרונים והרבה אוכל. בשבת היו איתנו יותר מארבע מאות איש", מספר הרב ולשאלתנו כיצד יכולים ישראלים לסייע הוא אומר בראש ובראשונה "תפילות" ולכך מוסיף גם אפשרות לתרומות כספיות שיאפשרו את המשך ההזנה של מאות היהודים שמגיעים אליהם. "אפשר להעביר כסף ב-3770*", הוא אומר ומעיר כי בניגוד למציאות בישראל, שם אין מקלטים שיוכלו לאכלס את מאות המתקבצים ובמקום רק מקלט אחד קטן.

תיעוד: תופסים מחסה בבית הכנסת בעיר ז'פרוז'הפדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה

בין המוסדות שבמקום גם בית יתומים והרב אסמן מספר על בית יתומים אחר שנמצא במוקד הקרבות וההפצצות. היו ניסיונות להוציא ממנו את היתומים והצוות לפני הפלישה הרוסית אך ללא הצלחה. ביממות האחרונות לקחה המשפחה המנהלת את בית היתומים מיניבוס, העמיסה עליו את היתומים שנותרו במקום ותחת יריות הם נמלטו. כעת חלקם נמצאים בבית היתומים באנטבקה. הרב אסמן מגדיר כנס את חילוצם של היתומים משם.

לשאלתנו הרגישה אודות הקשרים שיש לתנועת חב"ד גם עם המנהיגות באוקראינה וגם עם הנשיא הרוסי, פוטין, מפנה אותנו הרב אסמן לחב"ד רוסיה ומקפיד לערוך הפרדה בין חב"ד אוקראינה בראשותו המצוי בקשר עם הנשיא זלינסקי, לבין חב"ד רוסיה.

"יש פה פשוט מלחמת עולם. אני לא מאמין למה שאני רואה בעיניים", אומר הרב הנפנה מיידית חזרה למבצעי הלוגיסטיקה שהוא מנהל בין ההפגזות.

לעזרת יהודי אוקראינה, הקליקו כאן>>>