יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטון צילום: Miriam Alster/Flash90

שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון, הנחתה את המשרד להיערך, באופן מידי לקליטתם של כ-2,000 תלמידים עולים הצפויים להגיע מאוקראינה בימים הקרובים.

השרה הורתה לגבש תוכנית עבודה שתלווה את התלמידים ואת הוריהם מרגע הגעתם ארצה ועד להשתלבותם במערכת החינוך ובקהילה.

התוכנית כוללת מעטפת חינוכית, רגשית וחברתית שתלווה את התלמידים, ולצדה מעטפת טיפולית שתלווה את הוריהם.

הליווי ייעשה בשני שלבים: בשלב הראשון במלונות ובאכסניות לאורך חודש ימים כולל פעילויות הפגה ופעילויות חברתיות - לתלמידים ולהוריהם וטיולים מאורגנים לאתרי מורשת ברחבי הארץ שילוו על ידי מנהיגות נוער.

בנוסף יושם דגש על מתן מענים רגשיים והמשרד מגייס פסיכולוגים מהשירות הפסיכולוגי חינוכי, יועצים חינוכיים, מדריכים לשעת חירום ומומחים לטראומה דוברי השפה האוקראינית והרוסית שיעניקו תמיכה רגשית לתלמידים ולהוריהם.

לצד זה, השירות הפסיכולוגי ייעוצי של משרד החינוך מעניק ליווי ותמיכה מרחוק לצוותי החינוך של חב"ד השוהים באוקראינה. הליווי כולל עזרה ראשונה נפשית ומתן כלים למנהיגות חינוכית בעת חירום.

בשלב השני יתבצע ליווי לקראת המעבר של התלמידים והוריהם העולים למגורי קבע שיכלול: שיבוץ של התלמידים בבתי הספר ברשויות המקומיות בהן יקלטו, פתיחת כיתות אולפן ייעודיות בתוך בתי הספר ללימוד השפה העברית, שילוב של מגשרים חינוכיים בבתי הספר שיקלטו את התלמידי ויסייעו להם ולהוריהם בתהליך הקליטה ובהשתלבותם בבית הספר ובקהילה.

לצד זאת ייפתחו כיתות אולפן לכ-3,000 עולים בגילאים 18 ומעלה.

לצד תכנית העבודה, המשרד פועל להכשיר 22 סטודנטים המתגוררים באוקראינה במסגרת תכנית להכשרת מורים המתקיימת במכללת "אורות". בימים אלה הסטודנטים מקבלים הכשרה להתמודדות עם מצבי חירום.

סטודנטים אלה יקבלו בסיום לימודיהם תעודת מורה לתפוצות שתשרת אותם בתוך הקהילה היהודית.

את תכנית ההיערכות מתכלל מטעם שרת החינוך ומנכלית המשרד המשנה למנכ"לית, אבי גנון, האמון בין היתר, על נושא יהדות התפוצות בארץ ובעולם.