מאחז בדואי בלתי חוקי בשטח C
מאחז בדואי בלתי חוקי בשטח C צילום: פורום עוטף ירושלים

פלישות בדואיות חדשות זוהו בשטחי עוטף ירושלים, סמוך למעלה אדומים ולכביש מספר 1 המוביל מים המלח ובקעת הירדן לבירה ירושלים.

מדובר בשני מאחזים של בדואים שנבנו שלא כחוק בשטחי אש של צה"ל, המצטרפים לעשרות מקרים של בניה בדואית בלתי חוקית באזור ובכל סביבת עוטף ירושלים ובסביבת חאן אל אחמר. תלונות הוגשו למינהל האזרחי ולגורמי האכיפה.

הפלישה הראשונה אשר זוהתה בנחל אוג, בידי סייר הקרקעות של פורום עוטף ירושלים, ממוקמת בתוך שטח אש ועל גבול שמורת טבע. במקום הוקמו ארבעה מבנים וכן מערכת מים לצאן. פלישה נוספת זוהתה בסמוך לאתר נבי מוסא, שטח אש גם הוא. היא כוללת שלושה מבנים ושקתות מים לצאן.

הפלישות זוהו כאמור על ידי פורום עוטף ירושלים, המפעיל רכז קרקעות שמסייר בשטח מידי יום. רכז הקרקעות מתעד כל בניה חדשה או התפתחויות בניה קיימת, ומצלם את השטח באמצעות רחפן וציוד צילום. כאמור, בעקבות סיורי רכז השטח זוהו הפלישות החדשות.

בפורום עוטף ירושלים מזהירים מפני הסכנה שבבניה הלא חוקית. "כך בדיוק התחיל חאן אל אחמר. מבנה ועוד מבנה ועוד מבנה הצטרפו יחדיו לכפר השולט על כביש 1 המוביל לירושלים ומהווה סכנה לביטחון ישראל. מדובר במגמה להשתלט על אדמות מדינה ושטחי C בניגוד לחוק, חייבים לפעול כנגד הפלישות האלו שהם טריות. את תיעוד הפלישות החדשות העברנו ישירות למנהל האזרחי".

"אנו קוראים לממשלת ישראל, למנהל האזרחי ולצה"ל לפעול על מנת לפנות את הפלישות החדשות משטחי האש, שלא נמצא עצמנו עוד מספר שנים מוקפים בעשרות 'חאן אל אחמרים' ללא פתרון", הוסיפו בפורום.