מפלגת הציונות הדתית
מפלגת הציונות הדתיתצילום: דוד וייל

מנכ''ל תנועת "נאמני תורה ועבודה" שמואל שטח ועורכת הדין בתיה כהנא דרור פנו לראש האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון במחאה על מפקד ''הציונות הדתית'' שעורכת המפלגה בתוך ישיבות ההסדר.

שטח וכהנא דרור ביקשו להביא לידיעתו של ראש האגף משה צין כי קיימת "פעילות אסורה" בין כתלי ישיבות ההסדר. "נודע לנו כי ישיבות הסדר מסוימות פותחות את שעריהן בפני נציגי מפלגת 'הציונות הדתית' במטרה לפקוד את תלמדי הישיבה למפלגה, הדבר נעשה בגיבוי ובתמיכה של ראשי הישיבה, אשר בחלקם התפקדו בעצמם באופן גלוי ומתוקשר למפלגת הציונות הדתית.

לטענתם, רוב תלמדי ישיבות ההסדר הינם חיילים בשל"ת וחל עליהם איסור ליטול חלק בפעילות פוליטית בהתאם לפקודת צה"ל.

"מדובר בפעילות פוליטית אסורה ועל אחת כמה וכמה כאשר הדבר מתבצע בהנחיה ובעידוד העומדים בראש הישיבות", כתבו השניים. "קריאה לתלמידי ישיבות הסדר להתגייס לטובת מפלגה מסוימת יש בה פגיעה קשה באמון הציבורי בעולם התורה של הציונות הדתית בכלל ובמסלול ההסדר בפרט. אל לנו שישיבות ההסדר המכילים בתוכם מגוון חברתי רחב, ואשר הוכרו כזכאיות לתנאי שירות ייחודיים, יהפכו כלי שרת בידי פוליטיקאים.

"ישיבות ההסדר מתוקצבות מהקופה הציבורית, ומטרתם שילוב בין לימוד תורה ושירות קרבי בצה"ל. תוך דחייה וקיצור שרותם הצבאי. גיוסן של ישיבות ההסדר לפעילות מפלגתית מסוימת, חותרת תחת הלגיטימציה הציבורית המוענקת להסדר האמור, המבוססת על הכרה בחשיבותן של ישיבות ההסדר – המשלבים לימוד תורה והגנה על בטחון המדינה".

שטח וכהנא דרור מבקשים ממשרד הביטחון לאסור את כניסת הפוקדים מטעם "מפלגת הציונות הדתית" לישיבות אשר נמצאות תחת ההסדר שבין משרד הביטחון לאיגוד ישיבות ההסדר, ולפעול לעצירת תופעה זו לאלתר.

את מכתבם הם מסיימים במילים: ''בציפייה שיתקיים בבתי המדרש שלנו מאמרו של רבי אלעזר בשם רבי חנינא 'תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם'. המביא בשורה של טוהר ואחדות, ולא עיסוק במפלגות ותעמולה''.

מפלגת ''הציונות הדתית'' מסרה בתגובה למכתב נאמני תורה ועבודה: ''אני שמחים שקמפיין ההתפקדות שלנו מכה גלים ושההצלחה הגדולה שלו עם המוני המתפקדים החדשים שהצטרפו רק בימים האחרונים מטרידים את נאמני תורה ועבודה, שכבר יותר מידי שנים עסוקים בלתקוף ולהטריד את מי שחושב אחרת מהם במקום לקדם את העשיה החיובית שהם מאמינים בה.

''הקמפיין ימשך בכל הכח ואף מכתב לא יעצור אותו. אנחנו מציעים לחברים בנאמני תורה ועבודה להצטרף ולהתפקד ולהשפיע בבית הגדול של הציונות הדתית. במדינה דמוקרטית לכל אדם מגיל 17 ומעלה הזכות להתפקד למפלגה לפי בחירתו ומיותר לציין שאנחנו מקפידים לפעול אך ורק על פי החוק'', לשון התגובה.

מתחילת מבצע ההתפקדות למפלגת הציונות הדתית פקד כל חבר כנסת במפלגה מאות מתפקדים, כשח"כ אופיר סופר מוביל במספר האנשים שפקד למפלגה.