קטיה טוב, מנהלת מרחב ירושלים במשרד העליה והקליטה, מספרת על קליטתם של הפליטים מהמלחמה באוקראינה בירושלים.

"זה אתגר. אנחנו קולטים את זכאי חוק השבות. היינו צריכים להיערך מהר מאוד כדי לקלוט אנשים שהם חסרי כול וחלקם חסרי מעמד עד היום. אנחנו דואגים גם להסדיר את המעמד שלהם", אומרת טוב.

"תארו לכם אדם שמגיע עם מזוודה אחת וילדים והצרכים הבסיסיים שלו באוכל, בגדים, צעצועים, רפואה הם על הפרק. זה מה שאנחנו מנסים כעת לעשות", היא אומרת ומציינת לשבח את שיתוף הפעולה המלא עם העירייה "שפתחה את הלב ואת הדלתות ומאוד מעוניינת בליטה טובה של עולים".

על מה שבוצע בשבוע האחרון היא מספרת כי העולים מוקמו במלונות ואליהם מגיע מזון פעמיים בשבוע. הם גם קיבלו רב קו שמאפשר להם תנועה חופשית בעיר. בנוסף מקודם נושא אישור מעמדם והזכויות שלהם על ידי אנשי המשרד. גם מצבם הבריאותי נבדק בהתאם לנדרש.

טוב מספרת על תרומו רבות שמגיעות למשרד ובהם ביגוד, צעצועים, מוצרי עזרה ראשונה ועוד הנדרשים לכל משפחה ממוצעת. על מצבם הרפואי והנפשי של הפליטים היא מספרת כי ישנן כמה משפחות שילדיהן בעלי צרכים מיוחדים, אחת הנשים שברה רגל בדרך וגם היא מטופלת, אך עיקר תשומת הלב היא למצבם הנפשי, ולשם כך מגויסים מתנדבים מהשירות הפסיכולוגי של העירייה, ואלה החלו במתן עזרה לפליטים.

לדבריה "הלב של הישראלים יוצא אל העולים מאוקראינה וזו גאווה להיות חלק מהעם האמפתי שמוכן לתרום מזמנו ומכספו. תחושה נפלאה של חיבוק ענק", היא אומרת ומציינת את חשיבות פעילותם של המתנדבים שכבר נערכים למסיבות פורים ולחלוקת משלוחי מנות לקראת החג המתקרב.

מזג האוויר הסוער הוא אתגר עבור העירייה, אך זו מתורגלת במשימות מעין אלה, ואם יהיה צורך תהיה היערכות מיוחדת גם במלונות.