ען"ד יונה שרקי
ען"ד יונה שרקיצילום: דוברות

עו"ד יונה שרקי, היועץ המשפטי של המרכז למדיניות הגירה ישראלית, מספר בפודקאסט של ארגון חותם על החלטות הממשלה שהביאו לכניסתם של עשרות אלפי מהגרים מאתיופיה חסרי קשר ליהדות.

לדברי ד"ר שרקי, "משנת 2013 על פי נתוני הרשות לאוכלוסין והגירה, האנשים שהגיעו לישראל והוגדרו כיהודים לפי הרשויות עומד על פחות מ-3%. מה שאנחנו יודעים כמובן מצילומים שהוצגו בארץ ממחנות המעבר בגונדר ואדיס אבבה, של צילומים יפים של אנשים עם כיפות עושים קבלת שבת עם ציצית, זה שכל אלו מנהגים שלא היו קיימים באתיופיה בכלל. הווי אומר שזה מנהגים שיובאו מישראל על מנת להציג לישראלי המצוי את התמונה של האחים שלו מעבר לים שכמהים להתאחד יחד עמו פה בישראל".

שרקי הוסיף כי המציאות של העלאה בלתי מפוקחת הביאה גם לתקריות בינלאומיות: "לאחר עלייתם של יהודי ביתא ישראל, הגיעו לכאן 12,000 איש שאינם בני פלאשמורה אפילו. אנחנו מדברים פה על המוני אנשים שמגיעים לישראל שאין להם שום קשר ליהדות.

''אני אזכיר את ה'מבצע' שנחשף לפני כמה חודשים בו שרת הקליטה פנינה תמנו שטה מאוד לחצה להביא לכאן פליטים מחבל טיגראי באתיופיה, פליטים יהודים לדבריה, מבצע מורכב שהשתתף בו המוסד הישראלי, ועלה למשלם המיסים הישראלי 14,000,000 שקלים. ובסופו של דבר התברר משיחת טלפון זועמת שקיבל ראש הממשלה ממקבילו האתיופי כי הוא עזר למלט פושעי מלחמה מבוקשים לישראל. עד כדי כך הרחקנו לכת", דברי שרקי.

בנוסף מצביע ד"ר שרקי על כך שהרוב היהודי במדינת ישראל הולך ומצטמצם: "כאשר מסתכלים על הנתונים הדמוגרפיים במדינה, פטירות מול לידות, אל מול הגירה לישראל, אתה רואה שלמעשה הרוב היהודי בישראל מצטמק משנה לשנה. צריך להבין שמראשית שנות ה-90 ועד ראשית שנות ה-2020 אנחנו פחות או יותר איבדנו 10% אחוז מהרוב היהודי בישראל. שזה המון.

''אנחנו צריכים לשאול את עצמנו האם אנחנו חיים במדינת פולקלור יהודי או במדינה יהודית. כדאי לנסות לצמצם חזרה את הגדרות חוק השבות למינימום הנדרש, הווי אומר, מי שהוא יהודי, מי שהוא בן ליהודים. סעיף הנכד צריך לפוג מן העולם מכיוון שהוא לא רלוונטי. הוא היה רלוונטי בשנות ה-50 כשעוד כולם פה היו לחוצים לאסוף את שארית הפליטה מאירופה וארצות ערב, אבל היום אנחנו לא שם. ולכן סעיף הנכד לא צריך להיות רלוונטי", סיכם שרקי את דבריו בפודקאסט.