הרב גרשון אדלשטיין
הרב גרשון אדלשטייןצילום: Shlomi Cohen/Flash90

לאחר פטירת הרב חיים קנייבסקי מסמנים בציבור הליטאי את נשיא מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה' וראש ישיבת פוניבז' הרב גרשון אדלשטיין בן ה-98 ליורש הטבעי שיקבל לידיו את מושכות ההנהגה.

מאז פטירתו של הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, אימצה החברה הליטאית הנהגה דו-ראשית בדמות הרב קנייבסקי והרב אדלשטיין.

אולם בפועל, למרות שכל חייו ברח מהנהגה, הרב קנייבסקי עמד מאחורי הכרעות רבות העוסקות בהתנהלות הציבור הליטאי בישראל. כעת, על פי המסתמן, הרב אדלשטיין יהפוך למנהיג המגזר.

הנהגת השניים התאפיינה בהבדלים בולטים לאורך השנים. בעוד שהרב אדלשטיין התמקד בעיקר בהכרעות בשדה החינוכי-ליטאי, הרב קנייבסקי נדרש להכריע בסוגיות פוליטיות הנוגעות לכלל הציבור החרדי.

למרות ששניהם זוהו עם הרעיון הליטאי שהתרחק מגינוני אדמו"רות בכל הנוגע למתן ברכות ויחסי אדמו"ר-חסיד, לאורך השנים ביתו של הרב קנייבסקי הפך למוקד עליה להמוני אנשים מכל החצרות והעדות שבאו לברך וליטול עצה, בעוד שהרב אדלשטיין היה ונשאר פחות מוכר לחילוני המצוי.

כך גם סיגנונם של השניים היה נבדל זה מזה. בעוד שהרב קנייבסקי נהג לקצר בתשובותיו עד מילים בודדות הן בתשובותיו בהלכה והתייחסויותיו בכל היבטי החיים, הרב אדלשטיין נוהג למסור שיעורים המאופיינים באריכות ועוסקים בעיקר בחינוך ובעידוד לימוד תורה והלכות מוסר.

הבדלי ההנהגה אף ניכרו בתקופת הקורונה. בעוד שהרב קניבסקי סירב להותיר את בתי הספר של הבנים סגורים לתקופות ממושכות, הרב אדלשטיין סבר שיש להקפיד הקפדה יתירה על השמירה על הבריאות על כל המשתמע מכך.

המאפיין הבולט לשני המנהיגים היה ששניהם אימצו את הנהגתו של הרב שטיינמן בכל הנוגע ליחסי דת ומדינה - ובשונה מ'הפלג הירושלמי' שסיגל התנהלות מחמירה בהרבה שכללה יציאה להפגנות רחוב במחאה על רפורמות הממשלות בעניינים העוסקים בסטטוס קוו.

כיצד תיראה הנהגת הרב אדלשטיין? האם היא תהיה עוד יותר פרגמטית מהנהגת הרב קנייבסקי בכל הנוגע ליחס הרבני-ליטאי כלפי הנהגת המדינה הנוכחית? מוקדם עדיין לדעת. מה שבטוח, הוא שככל שמנהיגותו תארך, כך תגדל הפופולריות שלו במגזר החרדי, ובמיוחד ברחוב הליטאי.

במהלך הלוויית הרב קניבסקי, הרב אדלשטיין היה ראשון המספידים. בדבריו סיפר כי הרב קנייבסקי "הוא אדם גדול. חסרה השפעה בישראל כשאדם גדול מסתלק מהעולם.. "כל העולם היה מושפע ממנו, כל הציבור, כל העולם חייב לו".

בדבריו הוסיף: "אנחנו דור עני, דור יתום, חסרים לנו בעלי מדרגה.. חסרה לנו ההשפעה של אדם גדול כמוהו".

לתרומה לעילוי נשמתו של הרב לוועד הרבנים לחצו כאן

לתרומה לעילוי נשמתו של הרב לקופת העיר לחצו כאן