זירת הפיגוע בבאר שבע
זירת הפיגוע בבאר שבע צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

חקירת הפיגוע בבאר שבע נמשכת: מאז שחרורו מהכלא של המחבל, מוחמד אבו-אלקיעאן, הוא היה תחת פיקוח של שב"כ ולא היו סימנים שהוא מתכנן לבצע פיגוע.

בחדשות 12 דווח כי המידע שהתקבל על המחבל היה אפילו הפוך – שהוא התמתן, חי חיים נורמטיביים והתפיסה הלאומנית שלו התמתנה. הדבר רק מחזק את ההערכה במערכת הביטחון שהוא פעל לבדו, אך עדיין נבדק אם אחיו ידעו או סייעו לו לבצע את הפיגוע.

בתוך כך, המשטרה הקימה צוות בדיקה מיוחד שיבחן את השתלשלות הטיפול המשטרתי בפיגוע, כמו למשל מדוע לקח זמן עד שהובן גודל האירוע. בהתחלה היה דיווח על חשד לדריסה, או קטטה או אלימות - אבל רק אחרי 4 דקות הגיע הדיווח על פיגוע. צוות הבדיקה ימסור את ממצאיו בימים הקרובים למפקד משטרת מחוז הדרום.

לאחר הביקורת שעוררה המשטרה לאחר שלקחה לבדיקה את נשקו של האזרח שירה במחבל, במשטרה הוחלט על נוהל חדש. לפיו, אזרח שנטרל מחבל ונשקו נלקח ממנו ילווה על ידי שוטרים לביתו, ובמקביל תיעשה פעולה מהירה על מנת לצייד אותו בנשק חלופי. כעת בודקים במשטרה את סוגיית הרישוי הזמני ואת ההיבט המשפטי.

לפי הדיווח בחדשות 12, לא כל אזרח יורה יקבל נשק חלופי, אבל המטרה היא לעטוף את האזרח שזה עתה ירה ונטרל מחבל ולתמוך בו, בדיוק ההפך מכפי שנהגו כלפי היורה אתמול בתחנה.

במושב גילת נערכה היום (רביעי) הלווייתה של דוריס יחבס, שהייתה בת 49 במותה ונרצחה בפיגוע המשולב בבאר שבע. בהלווייתה השתתף השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, שעורר מהומה גדולה לאחר שאמר כי המדינה תפעל להביא את המחבל לדין - על אף שהוא חוסל ומת בזירת הפיגוע.

"אנחנו לא נשקוט עד שהפושע והטרוריסט הזה יגיע לכלא ויישפט בכל חומרת הדין", אמר בר-לב וספג קריאות גנאי מכמה ממשתתפי ההלוויה, שצעקו כלפיו "צאו מהממשלה של עבאס". עוד אמר השר לביטחון פנים: "רגע קשה לכל אזרחי מדינת ישראל, קרה אירוע טרור רצחני על ידי רוצח שפל שרצח נשים רק בגלל השנאה שבערה בו עשה את הפשע הנתעב הזה".


במקביל, בבית העלמין החדש בבאר שבע החלה הלווייתו של מנחם מנוחין יחזקאל, שנרצח גם הוא בפיגוע והוא בן 67 במותו. בהלווייתו משתתף ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', וכן שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, שספגה גם היא קריאות גנאי. בין היתר נשמעו הקריאות "את יושבת עם תומכי טרור" ו"מחבלת".

השרה שאשא-ביטון אמרה: "אין מילים שיוכלו לתאר את גודל הטרגדיה אני מבקשת להודות לגיבורים שירו במחבל ומנעו את המשל מסע הקטל אני גם יודעת שכוחות הביטחון ימשיכו לעשות הכל בנחישות ובלי היסוס כדי למצות את הדין עם על מי שיסע או היה שותף לאצח האכזרי וכך גם ביחס לכל אירוע טרור אלו ימים קשים למדינת ישראל ולעיר באר שבע אבל לא יפחידו אותנו לא נכנס לטרור המרצחים נמשיך להגן על בטחונם של אזרחי ישראל".

ראש עיריית באר שבע רוביק דנלוביץ' אמר בהלווייתו של יחזקאל: "עירי מוכתמת בדם. דמם של אחינו ואחיותנו. אלו שכל חייהם הוקדשו למפעל הציוני, להתיישב כאן בנגב. אלו שלא עשו שום דבר רע. אבל זה לא הרגע לעשות חשבונות".

אחיו של יחזקאל אמר: "נרצחת על ידי אכזרי רק בגלל היותך יהודי. עלינו לארץ מהודו, הגענו לבאר שבע. היית אדם פשוט, צנוע, שומר מצוות. לפני ארבע שנים איבדנו את אמא, הבקשה האחרונה היית לשמור עליך - אבל לא הצלחנו לשמור עליך ונלקחת מאיתנו באכזריות".