עמר בר לב
עמר בר לבצילום: הלל מאיר/TPS

הסטנדאפיסט ואיש התקשורת חנוך דאום מבקש להזכיר כמה מזכויותיו הרבות של השר לביטחון פנים עמר בר לב, לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל ואלוף משנה במילואים.

דאום כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "אינני מכיר את השר עמר בר לב, אינני שותף לעמדותיו המדיניות (דבריו המכלילים על ׳אלימות המתנחלים׳ שיגעה אותי), וגם בעיני היה מביך לשמוע אותו בהלוויה מדבר על הרוצח המת כמי שעדיין לא נתפס, וגם לפטר את הדובר שלו זה משונה ביותר.

"אבל יש איזה רגע לפעמים בשיח הציבורי שביקורת לגטימית הופכת למתקפה פרועה ועדרית ופתאום אדם שבסופו של דבר שגה בלשונו, הופך לשק חבטות לאומי וזה נהיה ענף ספורט פופולארי להכות בו (נדמה לי שזה קשור גם לתחושות הקשות שהיו פה לאחר הפיגוע. באופן לא מודע, חיפשנו קצת על מי לכעוס).

"ולי יש תכונה כזו, נדמה לי שירשתי אותה מאבי ז"ל, שבשעה שההמון דורס מישהו וממשיך לחבוט בו גם כשהוא מוטל על הקרקע, לתהות האם זה לא קל מדי, האם יש בכך טעם, האם אין מקום גם לעין טובה, גם אם האדם שגה, ומי מאיתנו לא שוגה?".

בעיצומה של הביקורת על בר לב, דאום מבקש להזכיר כמה מזכויותיו: "וחשבתי אולי ברגע הזה, בשעתו הקשה של בר לב, להזכיר שהוא התגייס לסיירת מטכל בעקבות בן דודו שנהרג בחווה הסינית, לציין כי במלחמת יום כיפור הוא נלחם בחצי האי סיני, עבר קורס קצינים וסיכן את חייו כשהיה מהכוח שפרץ למלון סבוי ולאחר מכן במבצע יונתן כאשר פיקד על אחד הצוותים של היחידה, וגם כשהיה בכוח שפרץ לקו 300, ובאינספור מבצעים עלומים נוספים בשטח האוייב (היחידה תחתיו קיבלה את צלש הרמטכל).

"בר לב עמד גם בראש תנועת ׳אחרי׳ שפעלה בפריפריה ועזרה לצעירים להשלים בגרויות והדליק בשל כך משואה ביום העצמאות. זה כמובן לא מוחק את הטעות שעשה בלוויה וההתנהלות הגמלונית שנלוותה לכך, אבל אולי ברגע הזה, לצד הביקורת, בכל זאת מגיע לו שנזכור גם את זכויותיו הרבות. שבת שלום", כתב דאום.

השר לביטחון הפנים עמר בר לב הגיב מוקדם יותר לתקרית המביכה בהלווית אחת מנרצחות הפיגוע בבאר שבע, כשהבטיח ''ללכוד את הטרוריסט'' למרות שחוסל בזירת הפיגוע.

בר לב אמר: "זה לא תירוץ, אבל לא הייתי אמור לשאת שום הספד. הייתי אמור להניח זר בשם הממשלה ותוך כדי ההלוויה, המנחה אמר 'ועכשיו השר לביטחון פנים' ותקע לי את המיקרופון. התחלתי לאלתר ובכלל לא שמתי לב למה שאמרתי על המחבל וכל היתר היסטוריה".

השר בר לב החליט לפטר את יועץ התקשורת שלו בעקבות שורת התקריות, האחרונה שבהן הוא הציוץ שפרסם בטוויטר אתמול (חמישי). בציוץ שעסק בסיכול הברחת נשק בגבול לבנון כתב בר לב: "לא נשקוט עד שלא נשים את המבריחים בכלא ונעמיד אותם לדין", כשהמטרה היא לקרוץ בהומור לתקרית המביכה בהלוויה.

כזכור, בהלווייתה אתמול של דוריס יחבס, שהייתה בת 49 במותה ונרצחה בפיגוע בבאר שבע, השתתף השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, שעורר מהומה גדולה לאחר שאמר כי המדינה תפעל להביא את המחבל לדין - על אף שהוא חוסל ומת בזירת הפיגוע.

"אנחנו לא נשקוט עד שהפושע והטרוריסט הזה יגיע לכלא ויישפט בכל חומרת הדין", אמר בר-לב וספג קריאות גנאי מכמה ממשתתפי ההלוויה, שצעקו כלפיו "צאו מהממשלה של עבאס". עוד אמר השר לביטחון פנים: "רגע קשה לכל אזרחי מדינת ישראל, קרה אירוע טרור רצחני על ידי רוצח שפל שרצח נשים רק בגלל השנאה שבערה בו עשה את הפשע הנתעב הזה".