יוסי דגן ואלון שוסטר ליד הפרצה שממנה עבר המחבל
יוסי דגן ואלון שוסטר ליד הפרצה שממנה עבר המחבל צילום: מוא"ז שומרון

מחדל לפני הפיגוע: המחבל שרצח אמש (שלישי) חמישה אנשים בבני ברק הגיע מהכפר הפלסטיני יעבד בצפון השומרון, ועל פי תחקיר ראשוני עבר דרך גדר ההפרדה הפרוצה בצפון השומרון, יחד עם עוד אלפי שוהים בלתי חוקיים אחרים.

מזה שנים מתריע ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן בפני בכירי מערכת הביטחון מפני גדר ההפרדה בצפון השומרון שפרוצה לכל אורכה ועוברים דרכה אלפי שוהים בלתי חוקיים מדי יום.

רק לפני כ-3 חודשים, במהלך השבעה על יהודה דימנטמן הי"ד שנרצח סמוך לחומש, נפגש ראש מועצת שומרון יוסי דגן עם סגן שר הביטחון אלון שוסטר סמוך לגדר ההפרדה והראה לו את הפרצות בגדר והתריע מפני כניסת שב"חים לישראל ופגיעה בביטחון תושבי השומרון והעורף הישראלי.

"את הפיגוע הזה היה אפשר למנוע", אמר דגן. "מדי יום נכנסים אלפי שב"חים למדינת ישראל דרך גדר ההפרדה בצפון השומרון, ומשם הם מגיעים היישר למרכז הארץ. במשך שנים ישראל מפקירה את גדר ההפרדה ומתעלמת מכניסת שוהים בלתי חוקיים למדינה תחת תירוץ 'הומניטרי'. במקום לקיים כניסה מסודרת של פועלים על פי חוק. מדינת ישראל טומנת את ראשה בחול בפני סכנה ברורה וממשית, ואת המחיר שילמו אתמול בערב משפחות הנרצחים.

"מזה שנים אני מתריע על כך בפני בכירי מערכת הביטחון, רק לפני 3 חודשים קיימתי סיור בנושא עם סגן שר הביטחון ודבר לא נעשה, ההפקרות הזו מסכנת הן את תושבי צפון השומרון והן את תושבי מרכז הארץ".

אסתר הורגן הי"ד נרצחה גם היא בידי מחבל, שוהה בלתי חוקי שעבר דרך אותה גדר. הורגן הייתה אם ל-5 ילדים מהישוב טל מנשה. היא נרצחה בפיגוע אכזרי בעת שיצאה לריצה סמוך לביתה.