מפקד כלא גלבוע מעיד בפני הוועדה
מפקד כלא גלבוע מעיד בפני הוועדה צילום: דוברות

ועדת הבדיקה הממשלתית למחדל בריחתם של ששת המחבלים מכלא גלבוע צפויה לשגר בימים הקרובים מכתבי אזהרה לבעלי תפקידים בשירות בתי הסוהר, שיימצא חשד לאחריותם בפרשה, כך נחשף בעיתון 'ישראל היום'.

ככל הידוע, מדובר בחמישה בעלי תפקידים. עדיין לא ברור אם נציבת שירות בתי הסוהר רב גונדר קטי פרי תיכלל בין מקבלי המכתבים. פרי הופיעה בפני הוועדה שלוש פעמים.

הפעם האחרונה הייתה ביוזמתה ובהופעה זו ביקשה להשיב למבקריה על הליכים ותהליכים שנקטה בהם עם כניסתה לתפקיד. לטענת בכירים לשעבר בארגון שהופיעו בפני הוועדה, היה בצעדים אלה כדי לשנות את הלך הרוח בארגון. חברי הוועדה בראשות השופט בדימוס מנחם פינקלשטיין תהו על דרכי פעולתה והליך המינויים בארגון לאחר שצמרת השב"ס עזבה אותו עם כניסתה לתפקיד.

כזכור, בוועדה נמצא כשל פיקודי ומודיעיני, עד כדי התרשלות של ממש, מצד בעלי תפקידים. כשל זה הוביל לכך ששת המחבלים ברחו מהכלא. הבריחה מהכלא התרחשה ב-6 בספטמבר 2021 לפנות בוקר. ארבעה אסירים ביטחוניים שנידונו למאסר עולם ושני עצירים ביטחוניים נמלטו מבית הסוהר דרך מנהרת בריחה. שניים מהם נלכדו בישראל כארבעה ימים לאחר הבריחה, והשניים הנותרים נלכדו בג'נין ב-19 בספטמבר.

בין האסירים שנמלטו נמנה מפקד גדודי חללי אל-אקצא לשעבר זכריה זביידי, שאחראי לרציחתם ופציעתם של ישראלים באינתיפאדה השנייה. הוא נכנס לכלא בשנת 2019 על ביצוע פיגוע ירי באזור בית אל ובפסגות. בנוסף אליו, נמלטו יעקוב מחמוד אחמד קאדרי ומחמוד עבד אללה עלי עארדה, שנאסרו בגין ניסיון רצח, איהם פואד נאיף כמאמג'י שהורשע בסיוע לפיגוע חטיפה של אליהו אשרי ב-2006, מוחמד קאסם שהורשע ברצח ומונדאל אינפיעאת שנעצר ב-2019 על ירי לעבר אנשים. שלושה מהם תושבי העיירה עראבה הסמוכה נתפסו לאחר מכן.

בחמישה באוקטובר 2021, מינה השר לביטחון הפנים, באישור הממשלה, את ועדת הבדיקה הממשלתית. הוועדה בדקה את אירוע הבריחה ואת הנסיבות שהובילו להתרחשותו כולל היערכות שירות בתי הסוהר למניעת בריחות של אסירים ממתקני הכליאה השונים. במהלך עבודתה עיינה הוועדה במסמכים רבים וגבתה עדויות ממי שיכול היה לתרום לעבודתה מתוך השב"ס ומחוץ לארגון. חברי הוועדה הקפידו שהדיונים התקיימו בדלתיים פתוחות, אך איפשרו גם במידת הצורך לשמוע עדויות גם בדלתיים סגורות.