רוביק דנילוביץ'
רוביק דנילוביץ'צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', מודאג מאוד מהתנהלות הממשלה והמשטרה אל מול גל הפיגועים האחרון.

"ידענו ימים טובים יותר. אנחנו מסתכלים על המדינה שכולנו אוהבים אותה. פיגועים מאוד קשים, אפילו מקרים שהייתי מגדיר אותם טבח, אין מילה אחרת, ורואים את הזעקה גם של הציבור ואנחנו בתווך, ראשי הרשויות מנסים גם להרגיע וגם לנסות למצוא פתרונות ככל שניתן", הסביר דנילוביץ' בראיון ל-103FM.

לדבריו, "אני לא מתכוון לחלק ציונים לאף אחד, אני באמת לא שייך לאף מפלגה, כולם מכבדים אותי ואני מכבד אותם. אני לא מרגיש שמישהו עושה לנו בכוונה, אבל צריכה להיות קריאת השכמה למדינת ישראל, אני תמיד אומר מדינת ישראל ולא ממשלה כזו או אחרת או איש כזה או אחר. המדינה שלנו, לדעתי, שבויה בקונספט מוטעה, אנכרוניסטי ומיושן. אם אנחנו לא נתעורר וננער את עצמנו, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב לא טוב".

הוא הזהיר, "אני חושש לגורלה של המדינה הזו, לא רק בגלל המצב הביטחוני שנקלענו אליו. אני חושב שהמדינה הזו לא מבינה שהיא צריכה להתחיל לקבל החלטות. אם זה בלהתחיל לחדש ולשקם את משטרת ישראל".

דנילוביץ' אמר כי "יש במשטרה אנשים נפלאים, הם באמת עובדים סביב השעון, אבל כל האירוע הזה גדול על המשטרה, היא לא יכולה לבד לעשות את זה, ואם אנחנו נמשיך עם אותם דברים, עם אותם כלים, עוד קצת מאותו דבר, אנחנו לא נוכל להתמודד עם סוגיות שהופכות להיות מאוד מרכזיות".

ראש העיר באר שבע ציין כי "הנגב מהווה למעלה מ־60% משטח מדינת ישראל, חיים בו פחות מ־9% מאוכלוסיית ישראל. אנחנו כמדינה הולכים בראייה מפוכחת, אם לא נשנה את המגמה, להקים פה שתי מדינות. ב־2050, בעזרת השם, מדינת ישראל תמנה למעלה מ־16 מיליון אזרחים. כ־75% מהם יחיו בתל אביב רבתי, גוש דן, ירושלים רבתי, קצת בנגב, קצת בגליל, אבל לראשונה בנגב לא יהיה רוב יהודי. על מה נלחם דור המייסדים שלנו בתוכנית החלוקה? למה רצינו כל כך את הנגב".

דנילוביץ' גם התייחס לחברה הבדואית בנגב, ואמר: "הרוב השפוי בקרב האוכלוסייה הבדואית רוצה להשתייך למדינה, אבל גם בתוך החברה הבדואית יש שתי חברות - אלה שהם ילדים לאימהות עזתיות וחברוניות, ומה לעשות? צריך לקרוא לילד בשמו, הם לא מכירים במדינת ישראל, הם גם לא דוברי השפה העברית".

"אנחנו רוצים את אותה הרתעה של מדינת חוק, אגב, כלפי כולם. אין מספיק שוטרים, זה כולם יודעים, השב"כ חייב להתחיל להיכנס גם בקטע האזרחי הישראלי כי אין ברירה. צריך להמציא את המשטרה מחדש. כשאנחנו היינו ילדים קטנים הייתה כמיהה להתחפש לשוטר, זו הייתה דמות להערצה, לחיקוי".

"המשטרה היא לא הבעיה - המשטרה היא פיתרון, אבל זורקים עליה את הכול. חסרים לה איזה 7,000-6,000 שוטרים. אולי צריך להתחיל להקים שיהיה גורם אחד מתכלל, של משמר לביטחון לאומי - משהו אחר לגמרי שמתכלל את כל המערכות. אני לא קורא לכולם להתחיל לשאת נשק, לא, אבל אני חושב שיותר ויותר אזרחים כן, כמו שאנחנו עשינו בבאר שבע מאז מה שקרה פה. יש לנו למעלה מ־300 מתנדבות ומתנדבים במה שקרוי משמר השכונה. אנשים טובים שלקחו על עצמם אחריות ובערב הם מפתרלים כל אחד בשכונה שלו", סיכם.