מירב בן ארי
מירב בן ארי צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר הוועדה לביטחון פנים ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) הלינה הבוקר (ראשון) על כך שחרף תפקידה, המראיינים בכלי התקשורת מעדיפים לחפש מרואיינים אחרים בנושא הפרצות בגדר ההפרדה.

"כבר שבועיים, בכל יום, אני שומעת עוד גבר ועוד גבר מדבר על קו התפר", כתבה בחשבון הטוויטר שלה. "מפקד, שוטר, איש שב"כ (כולם לשעברים). זה מתסכל כי אני נמצאת בקו התפר כבר תקופה, אין גדר שלא בדקתי; מטה יהודה, שרון, הפרצות ליד מעבר מיתר, אזור מנשה. אני חיה את תושבי סמוך הגדר, מבינה את הדילמה בין כניסת עובדים לסכנת חיים ולמרות זאת כמעט לא הציעו לי ראיונות בעניין, למרות השליטה שלי בתחום".

לדבריה, "היו לי שני ראיונות ובשניהם המראיינת הייתה אישה. זה מטריד כי אני מרגישה שבכל פעם שיש ענייני ביטחון לא ממהרים לראיין למרות שאני באמת מבינה בתחום ושולטת בחומר".

''אני מקווה שאני טועה ושזה רק בראש שלי", ציינה, "אבל זה גורם לי לחשוב שלמרות הכל, אנחנו עדיין לא מסוגלים לשחרר ולהבין שיש נשים שמבינות ומסוגלות לדבר בטחון בכלל ובטחון פנים בפרט. למרות הדרך שעברנו, זה עדיין מזרח תיכון, שמרני קצת. בכל מקרה אל תתקשרו היום נדבר מחר (או שלא, לא חייבים) אחרי הדיון בוועדה שלי, שיעסוק, לא תאמינו, בנושאי בטחון פנים".

מבקר המדינה אנגלמן בפרצת גדר ההפרדה ערן אבידור

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן סייר בשבוע שעבר יחד עם ראש המועצה האזורית דרום השרון אושרת גני גונן, בפרצת גדר ההפרדה סמוך ליישוב מתן.

פרצות רבות כדוגמתה קיימות לאורך מאות הקילומטרים של גדר ההפרדה. במהלך הסיור המחישו המבקר וראש המועצה כיצד ניתן לעבור בקלות רבה משטח ישראל לשטח הרשות הפלסטינית. בפרצות רבות ניתן אף להיכנס עם רכבים.

המבקר אנגלמן הודיע כי מזה חודשים מתקיימת עבודת ביקורת על גדר הביטחון, והגדיר את התנהלות המדינה בעניין כ"כשל מהותי ומשמעותי". בנוסף הצביע המבקר על כשלים באכיפת החוק כלפי שוהים בלתי חוקיים. על פי ההנחיה שהתבררה בעבודת הביקורת, ניתן להגיש כתב אישום רק לאחר ששב"ח נעצר שלוש פעמים.

אנגלמן אמר: "ישראל חווה גל טרור רצחני כלפי אזרחיה. אני משתתף בצער המשפחות של הנרצחים ומאחל החלמה לנפגעים והרבה הצלחה לכוחות הביטחון הפועלים בשטח.

''אנחנו בוחנים בחודשים האחרונים את כל הסוגיה של גדר ההפרדה. מדובר בכשל משמעותי ומהותי. בפרויקט הושקעו למעלה מ 8 מיליארד שח ורק בגדר עצמה למעלה מ 5 מיליארד שקל. בנוסף מדינת ישראל משקיעה 140 מיליון שח בשנה לתחזוקה השוטפת ולפעילות במרחב.

''למרות זאת אנחנו רואים כאן פרצות דרכן עוברים אלפי פלסטיניים עם ובלי אישורים, ללא כל בקרה, כולל אפשרות של רכבים להיכנס. כך רואים איך מחבל יכול להגיע מג'נין לבני ברק בשעה בקלות רבה. אנחנו בוחנים בעבודת הביקורת את המענה המבצעי, האחזקתי והבקרה אחרי החלטות ממשלה.

''צריך לדבר גם על מדיניות האכיפה", הדגיש המבקר, ''לא יכול להיות שרק אחרי 3 פעמים שמישהו נתפס מגישים נגדו כתב אישום. זו מדיניות שצריכה להיבחן כדי שהאכיפה תהיה אפקטיבית''.

אנגלמן קרא למשלה להתעשת ולהבין שגדר ההפרדה שהוכרזה כמענה משמעותי ביותר כלפי אזרחי ישראל מפני מחבלים - היא פרוצה ולא רלוונטית. "חשוב מאוד להשקיע את המשאבים ולראות איך למנוע את הפרצות".

אושרת גני גונן, ראש המועצה האזורית דרום השרון: "במהלך השנים אנחנו מתריעים גם למשרד הביטחון וגם למשרד לביטחון פנים שאנחנו מרגישים שדמנו מופקר, כי בקלות בלתי נסבלת אפשר לעבור את הגדר הזו ועוברים אותה. כל מה שאנחנו דורשים ועכשיו יותר מכל אנחנו רואים כמה מוצדק לדרוש את זה- זה לסגור את הפרצות האלה בגדר, לתחזק אותה ולהציב כוחות ביטחון לאורך הגדר. אנחנו מלאים תקווה שבתום הבדיקה ובמהרה יסגרו את הפרצות בגדר ויחזירו את הביטחון לתושבים שלנו".