יוסי דגן ואלון שוסטר ליד הפרצה שממנה עבר המחבל
יוסי דגן ואלון שוסטר ליד הפרצה שממנה עבר המחבל צילום: מוא"ז שומרון

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הוציא התרעה למשרד הביטחון לפני עתירה לבג"ץ, בה הוא דורש לתקן מיד את הפרצות בגדר ההפרדה, מהן עוברים מידי יום אלפי שב"חים לשטח המועצה ולערי ישראל.

המחבל אשר ביצע את הפיגוע הקשה בבני ברק שבו נרצחו ארבעה אזרחים ושוטר הגיע מהכפר הפלסטיני יעבד. על פי תחקיר ראשוני המחבל חצה דרך גדר ההפרדה הפרוצה בצפון השומרון, יחד עם עוד אלפי שוהים בלתי חוקיים אחרים אשר חוצים את גדר ההפרדה מידי יום בצורה בלתי חוקית ממספר פרצות בגדר.

עו"ד אריה ארבוס שלח בשם המועצה האזורית שומרון התראה לפני הגשת עתירה לבג"ץ נגד משרד הבטחון, בה דורשת מועצת שומרון ממשרד הביטחון לפעול מיד לתיקון הפרצות בגדר, ולעצירה מוחלטת של מעבר אלפי השב"חים לשטחי המועצה האזורית שומרון ולעבר ערים במרכז הארץ.

במכתב ההתראה נאמר כי "דרך פרצות אלו עוברים מדי יום ובאין מפריע מאות שבח"ים לשטחי יישובי המועצה אשר מעבר לגדר, שערי תקווה, עץ אפרים, סלעית, ריחן , שקד, חיננית, טל מנשה וכך גם לשטח ערי מרכז הארץ. המדובר בפרצות גדולות ומסודרות אשר הולכי רגל וכלי רכב עוברים בהן באין מפריע. למרות ההתראות הרבות על הפרצות מערכת הביטחון עליה אתם אמונים, לא נוקטת באף פעולה למנוע את הכניסות, הן בהימנעות מנקיטת פתרונות זמניים ל מניעת הכניסה השוטפת באין מפריע והן במחדל החמור של הימנעות מתיקון הפרצות בגדר בתיקון של קבע", צויין.

עוד נכתב כי "פניות מרשתנו נערכו על ידי אנשי אגף הביטחון של מרשתנו, הנהלת המועצה וראש המועצה מר יוסי דגן. הפניות נעשו לכל הגורמים האמונים על הביטחון החל מגורמי השטח, מתפ"ש ועד לצמרת משרד הביטחון. אך לפני חודשים מספר נערך סיור ייעודי לעניין זה על ידי ראש המועצה מר יוסי דגן ואנשי אגף הביטחון במועצה - לסגן שר הביטחון ה"ה מר אלון שוסטר, נערך לו סיור בשטח והוצגו בפניו הפרצות, הפערים והסיכון המוחשי לחיי אדם שבפרצות אלו. כן הוצגו בפניו עשרות אירועי החדירה למטרות פח"ע שאירעו תוך תקופה של מ ספר חודשים מפרצות אלו".

בנוסף, צויין כי לא יתכן שתושבי המועצה יעמדו במחסומים, בעוד שהשב"חים עוברים את הגדר באין מפריע: "תושבי המועצה עומדים שעות רבות בהמתנה במחסומי הדרכים של גדר ההפרדה אשר נועדה
כביכול למנוע הסתננות מעבר למערך ביטחוני זה. אולם בו בזמן בהם הם מחכים במחסומי הגדר - המחבלים והשב"חים, שאת חדירתם הגדר מנסה למנוע, עוברים באין מפריע עם כלי רכבם דרך הפרצות. מערכת הביטחון יודעת - ולא עושה דבר. חובתכם לפעול לסגירת הפרצות בגדר היא לא רק משי קולים ביטחוניים אלא גם בשל חובתכם ולמנוע כניסת שב"חים דרך פרצות אלו", כתב עו"ד ארבוס.

לסיום דורשים בשומרון: "נבקשכם לפועל בדחיפות לחסימות הפרצות, אחרת תאלץ מרשתנו לפנות לבית המשפט המוסמך שיכוף אתכם למלא חובתכם להסרת ומניעת מפגעי ביטחון אלו הפוגעים ומסכנים את חיי אזרחי ישראל בכלל ובתושבי מרשתנו בפרט".

"את הפיגוע בבני ברק היה אפשר למנוע", אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון, "מדי יום נכנסים אלפי שב"חים למדינת ישראל, דרך גדר ההפרדה בצפון השומרון, ומשם הם מגיעים היישר למרכז הארץ. במשך שנים ישראל מפקירה את גדר ההפרדה ומתעלמת מכניסת שוהים בלתי חוקיים למדינה תחת תירוץ 'הומניטרי'.

"במקום לקיים כניסה מסודרת של פועלים על פי חוק, מדינת ישראל טומנת את ראשה בחול בפני סכנה ברורה וממשית, ואת המחיר שילמו השבוע משפחות הנרצחים. מזה שנים אני מתריע על כך בפני בכירי מערכת הבטחון, רק לפני 3 חודשים קיימתי סיור בנושא עם סגן שר הבטחון. ההפקרות הזו מסכנת הן את תושבי צפון השומרון והן את תושבי מרכז הארץ", הוסיף דגן.