אביב כוכבי
אביב כוכביצילום: דובר צה"ל

תדרוך כלי התקשורת שבוצע על ידי הרמטכ"ל אביב כוכבי ודובר צה"ל בערב שבת נעשה תוך מעבר על פקודות מטכ"ל.

כזכור, חיילים דתיים אולצו להצטלם עם הרמטכ"ל כוכבי בסעודת שבת כחלק מתדרוך של כוכבי לכלי התקשורת במחנה עופר. צוותי טלוויזיה הוכנסו למחנה הצבאי על ידי דובר צה"ל, תוך חילול שבת בפרהסיה בניגוד לפקודות מטכ"ל.

פקודת מטכ"ל 07.0101 סעיף 10 קובעת כי "במקום המשמש הן כחדר אוכל והן כחדר תרבות לא יופעל בשבתות ובמועדי ישראל מקלט רדיו או טלוויזיה בשעת הארוחות".

בתוך כך, דובר צה"ל תת-אלוף רן כוכב התנצל ולקח אחריות על הכנסת מצלמות כלי התקשורת לחדר האוכל הצבאי בעיצומה של השבת. "האירוע במחנה עופר שבו היה צילום של לוחמים בשבת עם הרמטכ"ל היתה טעות", אמר כוכב. "אני מתנצל. זה אירוע שלא היה צריך לקרות והאחריות היא כולה שלי. מודה ועוזב ירוחם".

הרב איתי אסמן והרב אביעד גדות, ראשי ארגון תורת לחימה, שיגרו מכתב לרמטכ"ל רא''ל אביב כוכבי בעקבות חילול השבת אותו הוביל ודרשו ממנו שיתנצל גם הוא. "'אנו בטוחים כי הינך עוסק במלאכת הקודש של ביטחון ישראל יומם ולילה, שבת וחול, ועל כך עם ישראל כולו מעריך אותך", כתבו. "דווקא משום כך, הזדעזענו עד מאד לדעת במוצאי שבת קודש כי בחרת לחלל את השבת, תוך עבירה על הוראות הפיקוד העליון המפורשות, על הנורמות בצה"ל, ותוך כפיית המעשה החמור על חיילים שומרי שבת.

''ולצורך מה? לא לצורך מבצעי, עליו מצווה לחלל את השבת כפי שצה"ל בפיקודך עושה מדי שבוע במסירות נפש, אלא לצורך יחסי ציבור ועוד אייטם של דובר צה"ל", הוסיפו בארגון.

הרב אסמן והרב גדות הוסיפו וכתבו: "הרמטכ"ל, פגעת בשבת, הערך הקדוש הלאומי של אומתנו, והדבר מחייב תיקון, בוודאי כאשר הוא מגיע מאדם מכובד כמוך. אנו רוצים להאמין כי עשית את המעשה בשגגה, תוך חוסר תשומת לב ותוך כדי העשייה המבצעית האינטנסיבית מול האויב הערבי המרים ראש בכל רחבי ארצנו. אך זו בדיוק חובתך, לעסוק בעשייה זו, ולא להיגרר אחרי יחסי ציבור מיותרים תוך רמיסת השבת, הפקודות ופקודיך".

ראשי ''תורת לחימה'' חתמו את מכתבם: "אנו קוראים לך להתנצל בקולך. שמש דוגמא למפקד שיודע לכבד את עצמו ואת חייליו ולהודות בטעות. על תיקון כזה אמרו חז"ל כי אפילו זדונות נהפכים לזכויות, קל וחומר שגגות. וזכות שמירת השבת תצטרף לזכויות הרבות שלך ושל צה"ל כולו – בקיום מצוות עזרת ישראל מיד צריו ובהגנה על מדינתנו מדינת ישראל''.

כפי שפורסם מוקדם יותר בערוץ 7, חיילים דתיים זועמים על הרמטכ"ל אביב כוכבי ודובר צה"ל שהכניסו מצלמות לתוך סעודת שבת לתדרוך לכלי התקשורת במחנה עופר. דובר צה"ל לשעבר אל"מ במיל׳ רונן מנליס נדהם וכתב בטוויטר: "אני שומר מצוות קטן אבל דבר כזה לא ראיתי".

הכתב לענייני צבא של גלי צה"ל לשעבר צחי דבוש צייץ "באיזה קטע משדרים מסיבת עיתונאים בשידור חי מתוך חדר אוכל צבאי אחרי כניסת השבת כשחיילים דתיים הם חלק מהשיח עם הרמטכ"ל? אירוע הזוי שגם מנוגד לפקודות הצבא".

העיתונאי עמית סגל צייץ בטוויטר: "מה היה דחוף לדו"צ ולרמטכ"ל כוכבי לצלם ארוחת שבת של לוחמים (כולל צילום לוחמים דתיים) ונאום רמטכ"ל (מחדר אוכל) בליל שבת?".