יעקב קובי שבתאי
יעקב קובי שבתאי צילום: Meir Vaknin/Flash90

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי מוסר הבוקר (שני) עדות בפני ועדת החקירה הממלכתית לאסון שהתרחש במירון ובו נספו 45 מבוגרים וילדים.

שבתאי התכונן לעדותו במשך תקופה ארוכה ומלווים אותו שני עורכי דין: עודד גזית ואלירם בקל.

הוא טען בעדות כי סמך על מפקד המחוזי הצפוני במשטרה ניצב שמעון לביא בקבלת ההחלטות הקשורות לאירוע. "ההיערכות למירון מאז ומעולם היא במחוז הצפוני, כך היה גם ב-2021. אירועים ברמה מחוזית כמו הר הבית או מרתון תל אביב זה אירוע שמטופל במחוז מסוים, הוא תחת פיקוד של אותו מפקד מחוז טריטוריאלי.

לדבריו, "ההתרשמות שלי הייתה שהמחוז מבצע את העבודה בצורה טובה. שמעון לביא הוא אחד המפקדים המוכשרים והמנוסים במשטרה, היה לי אמון מלא בכישוריו, הוא הוכיח ומוכיח את יכולתו להתמודד עם האתגרים של המחוז".

לפני כן טען כי לא היו בידיו היכולות להתכונן לאירוע כה משמעותי. "במהלך שנתיים לא היה מפכ"ל קבוע. תהליך החפיפה שלי היה קצר מאוד, הגעתי למשטרה בלי תקציב ועם חוסר יציבות ארגונית".

"אירוע מירון הוא טרגדיה לאומית, אני דחפתי להקמת ועדת חקירה, ואני מקווה שמתוך האסון הנורא תצמח בשורה חשובה לטובת כלל אזרחי המדינה", הוסיף שבתאי.

שבתאי דיבר על אחריות הדרג המדיני. "חוסר היכולת של משרדי הממשלה, המשרד לביטחון הפנים, משרד הדתות, משרד הפנים, ולהגיע לנוסח מוסכם של תקנות - היה ביטוי מובהק של הקושי הבסיסי שמלווה את מירון מזה מספר שנים. חוסר יכולת, אולי חוסר רצון להסדיר את האירוע".

"ניסו להסדיר את ההר הזה במשך עשור", טען המפכ"ל. "4 ועדות ממשלתיות לא פתרו את הבעיה. היו יוזמות מקומיות של המחוז הצפוני. אני לא מאלה שיושבים בשקט. אם הייתי חושב שמשהו לא תקין בתכנית - הייתי מתערב".

חברת הוועדה, השופטת בדימוס דבורה תהתה: "אם הכל היה תקין, מה השתבש?".

המפכ"ל ענה, "אין יום שאני לא חושב מה השתבש ומה היינו יכולים לעשות אחרת. הוויסות עבד פה. מה קרה באירוע? לדעתי הכשל מתחיל בכשל הנדסי. בשביל שיקרה אסון בגלל כשל הנדסי צריך שתהיה צפיפות, מזה אני לא מתחמק".

השופטת חידדה את שאלתה: "אני לא מבינה את התשובה הזאת, לא ידעתם את זה קודם?". המפכ"ל השיב: "מפכ"ל לא יורד לבדוק עכשיו לכל גשר, לכל מעבר ולכל שביל".

"אני לא מהנדס בטיחות. אני יכול לקבוע רמת חלקלקות? שיפוע?", תהה.

שי צרפתי, בנו של אחד מהרוגי אסון מירון אמר בתגובה לעדות לערוץ 7: "המפכ"ל קובי שבתאי, הוכיח היום אפס מודעות עצמית. הוא סיפר איך הוא והמשטרה במשך חודשים התכוננו להילולא. איך מבחינתם הכל היה תקין".

"לא היתה שום ביקורת עצמית, מבחינתם הכל התנהל כשורה. כשעתיים וחצי הוא פרש את משנתו איך המשטרה התנהלה כשורה בכל האירוע, איך הם התכוננו לאר"ן ומצאו פתחי מילוט, אלא שבשורה התחתונה כלום לא עבד. אין לי מושג איך הוא מעז להגיד 'אם הייתי עכשיו בתפקיד הייתי עושה הכל אותו דבר'. אני מקווה שעמר בר-לב יפנים שאין סיכוי לנצח עם המפכ"ל הזה", הוסיף.