(אילוסטרציה)
(אילוסטרציה) צילום: iStock

שופט בית משפט השלום עמיר שקד הורה על שחרורם ממעצר של ארבעת פעילי תנועת 'חוזרים להר' בתנאים מגבילים הכוללים מעצר בית למספר ימים, הרחקה, וכן הרחקה מהרשתות החברתיות.

בארגון 'חוננו' הגישו ערר לבית המשפט המחוזי נגד התנאים המגבילים.

במהלך הדיון בנושא אמר עו"ד נתי רום כי "מדובר בניסיון השתקה חמור ביותר ופגיעה קשה בזכויות אדם, זכויות ייצוג בבית משפט, וזכויות פולחן".

בדיון נחשף כי במהלך מעצרם, חלק מהפעילים הופשטו ועברו חיפוש בעירום מלא. בנוסף, בדיון הציג נציג המשטרה חומרים מערוץ הטלגרם של השייח' ראאד סלאח אשר מאיים בעקבות כוונת פעילים להקריב קרבן פסח בהר הבית. לשאלת עו"ד רום, האם בכוונתם לחקור את ראאד סלאח בעקבות האיומים, ענה נציג המשטרה כי אין כל כוונה כזו.

"מדובר במעצר שערורייתי תוך השפלה וענישה וניסיון אנטי דמוקרטי למנוע את זכות הפולחן וזכות הביטוי של החשודים. מעולם לא הוגש כנגדם כתב אישום, על אף ששנים על גבי שנים הם חוזרים על אותה כוונה. חופש הפולחן איננו נתון רק לציבור אחד בישראל", אמר עורך הדין.

לדבריו, "משטרת ישראל יוצאת בהצהרות כי זכות הפולחן תישמר לכל הדתות, ולצערנו הדבר הזה לא קורה. עשרות אלפי מסיתים קוראים לחיסולה של מדינת ישראל ולאלימות בהר הבית, ומצד שני אנשים שרוצים להסתובב עם גדי נעצרים ומושפלים בניגוד לחוק", הוסיף.

לטענתו, המשטרה מתנכלת לאזרחים שמסתובבים עם גדיים ומתעלמת מהסתה ברורה לאלימות נגד יהודים. "מדובר בשערורייה של ממש. משטרת ישראל סירבה לענות לשאלותינו ממי הפחד לאלימות, ומאיזה מגזר הם מגיעים, והציגה לפני בית המשפט פוסט מערוץ הטלגרם של המחבל ראאד סלאח שמאיים באלימות כתוצאה מהקרבת הקורבן. לשאלותיי האם בכוונת המשטרה לחקור או לעצור אותו על הסתה לאלימות, התשובה הייתה לא".

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל עצרה לחקירה עפ"י צו בימ"ש 4 חשודים בשנות העשרים לחייהם, תושבי ירושלים ואיו"ש, בחשד לכוונתם להפר את הסדר, וכן קריאתם להפרת הסדר הציבורי/להפר הוראה חוקית. אמש החשודים נעצרו בבתיהם ע"י בלשי המשטרה ונלקחו לחקירה בימ"ר מחוז ירושלים. בביתו של אחד החשודים שנעצרו נתפס גדי.

"משטרת ישראל פועלת בירושלים וביתר הגזרות עם כל גופי הביטחון, בכל שעות היממה, במישור הגלוי והסמוי, נגד כל אדם שינסה להפר את הסדר ולפעול בניגוד לחוק ולנוהג הקיים בהר הבית וביתר המקומות הקדושים בעיר. מקרים ופרסומים שיעלו חשד לעבירה פלילית יבדקו ויטופלו בהתאם. בנוסף פורעי חוק ומפרי סדר מכל סוג שהם- יטופלו בהתאם, לרבות ביצוע מעצרים, פתיחה בחקירות פליליות והרחקה מהאזור ככל שידרש.

"אנו קוראים לציבור שלא לתת במה, יחס או ביטוי לשוליים קיצונים המנסים או קוראים להפר את הסדר והחוק. הנוהג הקיים בהר הבית וביתר המקומות הקדושים בעיר ירושלים נשמר וימשיך להישמר כל העת, ולא נאפשר לקיצוניים ועבריינים מכל סוג שהם להפר אותו", כך משטרת ישראל.