קטאר
קטאר צילום: iStock

במל"ל שוקלים המלצה דרמטית: "ישראלים, אל תטוסו למונדיאל", כך חושף שמעון יעיש ב"ישראל היום".

במטה לביטחון לאומי שוקלים לאסור על ישראלים לטוס לגביע העולם שיתקיים בעוד שבעה חודשים בקטאר, מחשש לפגיעה בחייהם מצידה של איראן.

על פי ההערכות, כ-15 אלף ישראליים כבר רכשו כרטיסים למשחקי הטורניר היוקרתי ביותר בעולם הכדורגל שמתקיים פעם בארבע שנים. עם זאת, על פי עורך מדור התיירות והתעופה של 'ישראל היום', שמעון יעיש, טיסתם של הישראלים לקטאר שתארח את גביע העולם בכדורגל, מוטלת בספק רב.

כידוע, לישראל וקטאר אין יחסים דיפלומטיים רשמיים, ובמל"ל חוששים מניסונות איראניים לפגוע בישראלים במהלך טורניר הכדורגל היוקרתי ביותר בעולם.

על פי ההערכות, כבר כעת רכשו כ-15 אלף ישראלים כרטיסים למשחקי הכדורגל שיתקיימו במהלך חודש נובמבר, כאשר הצפי הוא לעוד 15,000 אוהדים ישראליים שירכשו בהמשך כרטיסים.

כזכור, קטאר תמכה לא פעם בארגון הטרור חמאס במספר הזדמנויות שונות וכן היוותה מקלט למרגל הערבי ח"כ לשעבר עזמי בשארה.

אל המונדיאל בקטאר עלתה לאחרונה נבחרת אירן שהוגרלה לבית אחד יחד עם נבחרת ארצות הברית ובמל"ל חוששים מהגעת ישראלים לטורניר בו יהיו איראניים רבים.

זאת ועוד, בשבוע שעבר דווח כי קטאר ואיראן ירחיבו את התנועה האווירית והימית ביניהן, וכי איראן שנמצאת בסמוך לקטאר צפויה לארח מאות אלפי אוהדים שיגיעו למונדיאל, כאשר מרחק הטיסה ביניהן הוא כשעה בלבד. כל אלה מהווים סכנה לישראלים שיבחרו להגיע למשחקי המונדיאל, שצפויים לשהות בקרבת גורמים עוינים רבים.

על פי חשיפת 'ישראל היום', בשבוע הבא צפויים לקיים דיון באגף ללוחמה בטרור, ביטחון הפנים והעורף במל"ל, במטרה לבחון את נושא כניסת הישראלים לקטאר.

גורמים המעורבים בנושא אמרו ל"ישראל היום" כי "מדובר באתגר אבטחתי לא פשוט, שמצריך שיתוף פעולה מצד הרשויות בקטאר, מה שעדיין לא בטוח שיקרה. מדובר באתגר מהמעלה הראשונה, ורק אחרי הדיון נדע אם ואיך ניתן יהיה לעשות את זה".

עוד אמרו כי: "מספר כזה גדול של ישראלים שיהיו שם - זה משהו שלא קרה עד כה במדינה שטיב היחסים עימה לא יציב, בלשון המעטה. התקווה היא שהקטארים ירצו לרצות את מארגני התחרות, וייענו לדרישות השונות כדי לאפשר התנהלות תקינה. אם הדברים לא יוסכמו כמו שצריך - ייתכן שיהיו המלצות להימנע מנסיעה לקטאר. הכל ענייני, אין פה משחקים".

הקטארים מארחי הטורניר התחייבו לאפשר לכולם להיכנס למדינתם בזמן משחקי המונדיאל, גם לישראלים שבדרך כלל לא מורשים לבקר במדינה הערבית, זאת בתנאי שהתייר מחזיק בכרטיס כניסה לאחד ממשחקי גביע העולם.

נכון לעכשיו, באתר של המטה ללוחמה בטרור ממליצים להימנע מנסיעות שאינן חיוניות: "לאור עוינות הרחוב הקטארי כלפי ישראל ונוכחותם של גורמי טרור בקטאר, יש סיכון לביטחונם של אזרחי ישראל המבקרים/שוהים בקטאר".