פרופ' אלישע האס
פרופ' אלישע האס צילום: עצמי

מוטי קרפל תוקף את מי שתוקפים את ימינה, מאשים את מבקריהם של חברי הכנסת של ימינה באלימות, וקובע שאפשר להרוס את ימינה אך אי אפשר להרוס את הרעיון של ימינה.

בתמצית הוא קובע נחרצות ש"את הרעיון ששמאלנים וימניים יכולים לשתף פעולה – לא תצליחו לקבור. ... ואת הבשורה שדתיים וחילוניים לא חייבים להיות אויבים לא תמיתו".

והשאלה שאני שואל היא מה קרה למוטי קרפל ששנים רבות קידם את רעיון המדינה היהודית והמנהיגות היהודית שנסתרה ממנו מציאות מסויימת?. מהו הרעיון של ימינה? האם לימינה יש זכויות יוצרים על אותו רעיון? והשאלה השניה מי הם אלה שהורסים את ימינה?

ראשית, הרעיון של השותפות הציונית, שמאל וימין, שומרי מצוות ושאינם שומרי מצוות אינו רעיון מקורי של ימינה. זה רעיון שרבים פעלו להגשמתו עשרות שנים משני הצדדים. מראשיתן פעלו תנועות הציונות הדתית ליישום הרעיון.

באו הזוג בנט ושקד ופנו למפלגת הבית היהודי ושכנעו שכוונתם הטהורה היא יישום חלום שהוא משאת נפשם של אנשי הציונות הדתית מראשית הציונות. הם הצליחו לשכנע רבים, ובהם מוטי קרפל, שהם יישמו את רעיון השיתוף. אלא שברגע האמת, כאשר הגיע ההזדמנות ליישם את הרעיון התברר שמדובר בשותפות מסוג אחר.

במחצית הראשונה של המאה העשרים, ועד שנות השבעים, היתה המחלוקת בין השמאל האידיאולוגי והחילוני והימין האידיאולוגי והדתי חריפה ועמוקה בהרבה מהמחלוקת שמוכרת לנו היום. למרות זאת התקיימה השותפות בכל מישורי החיים, בהתיישבות, בצבא, בכלכלה ובפוליטיקה על בסיס ייעוד אידיאולוגי משותף. הייעוד היה קיום המדינה היהודית. למרות שהשותפים חלמו על יהודיות שונה, הבסיס לשותפות היה רעיון המסגרת המשותף. כאשר קיים אידיאל שהוא חיצוני לחיי היום יום, שהוא מעל לשיקולי הכלכלה והאינטרסים השונים, הקשיים העומדים בפני השותפות מתגמדים.

ימינה של 2022 מיישמת רעיון שונה לחלוטין. הרעיון של ימינה הוא שותפות על בסיס אינטרסים פרטיים, בתחום חיי היום יום ולא על בסיס ייעוד של קיום המדינה היהודית. זו שותפות של ציונים ופוסט ציונים שהסכימו לא להתייחס לשאלת הייעוד ואשר אין להם שום ייעוד משותף שהוא מעל למציאות הפוליטית, כלכלית. אין קשר בין השותפות של ימינה ובין הרעיון הנשגב והוותיק של שותפות ציונית לקיום מדינה יהודית.

ימינה היא מפלגה פרטית, של אדם אחד עד שניים שמנהלים התקשרויות עסקיות, מנהליות, עם מפלגות פרטיות נוספות. נוצרה מציאות שבה חמשה פוליטיקאים שאין להם ייעוד משותף, מנהלים את המדינה בהסכמה שלא להסכים על הדברים החשובים. אולם זוג הפוליטיקאים בנט ושקד שהם כל כולה של מפלגת ימינה, העמידו פנים של המשכיות של הרעיון של השותפות הציונית והטעו ציבור גדול בעיקר מן הציונות הדתית. היום ברור כשמש שהשותפות העסקית של בנט ושקד עם הפוסט ציונות של יאיר לפיד היתה קיימת הרבה לפני הקמת הממשלה הנכחית. אין שום קשר בין השותפות הזו ובין הרעיון הותיק של קיום מדינה יהודית. בתמצית: הרעיון שעליו מדבר קרפל אינו היסוד של ימינה, ימינה היא מפלגה עסקית.

שנית, מי שהורס את ימינה הם אנשי ימינה עצמם, או יותר מדוייק, החיילים שגוייסו על ידי בנט ושקד ושולבו ברשימת המועמדים לשמש כנבחרי ציבור. לפחות חלקם, אשר פעלו וגייסו בוחרים נוכחו לדעת שהם קורבנות הונאה והחלו לפרק את נציגות ימינה בכנסת. הם הופתעו לגלות שראש הרשימה לא התכוון להגשים את הרעיון שהם ייצגו בפני הבוחרים ומיד החלה התפוררות הרשימה. ראשון נטש אלי דוידי שנטש את הסיעה וגם את הכנסת, חבר הכנסת עמיחי שיקלי ממשיך לייצג את רעיון השותפות המקורי ונפרד מדרכו של ראש הרשימה, בהמשך פרש שי מימון ולאחרונה עידית סילמן.

מרשימה של שבעה נבחרי ציבור פרשו שלושה. שלשת הראשונים פרשו מיד לפני שהצטברה הביקורת הציבורית עליהם, סילמן הספיקה להתמודד עם ביקורת ציבורית חריפה (שקרפל רואה בה אלימות). במקביל רבים מפעילי השטח הקפיאו את פעילותם. מכאן ברור שמי שגרם להתפוררות ימינה הוא ראש הרשימה בכבודו ובעצמו ולא יריביה הפוליטיים של המפלגה הפרטית של בנט ושקד שאליהם כיוון קרפל את חיצי ביקורתו

על רעיון אחד יש לימינה זכויות יוצרים. זה הרעיון של הפיכת אוייבי המפעל הציוני, אמני ההונאה המוסלמית, האחים המוסלמים בכבודם ובעצמם, ללשון המאזניים בפוליטיקה שתקבע את גורל המדינה היהודית. את הרעיון הזה חובה לקבור בהקדם האפשרי שכן אלה לא אזרחים ערביים תמימים שרוצים להשתלב במדינה היהודית. הם רוצים את חיסולה.

אני ממליץ לכל מי שחרד לגורל המדינה היהודית לקרוא את מאמרו החשוב של ד'ר מוטי קידר שכותרתו "לבנוניזציה של ישראל". שם תמצאו את המשמעות המסוכנת של הרעיון של ימינה.

פרופ' האס הוא יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי