אנדרטת המערה
אנדרטת המערה צילום: קובי פינקלר

"ורק הזוכר יודע כל אשר יכלו לתת"- לקראת יום הזיכרון תשפ"ב לחללי מערכות ישראל: סיורים 'בשביל הנופלים' במיזם לאומי שנועד לחבר בין הסיפור המיוחד של הארץ ללוחמים שנפלו למענה ע"י סיורים בשבילי ארץ ישראל.

השנה, יתקיים סיור מרכזי בכל יום ב'שבוע הגבורה' שבין יום השואה ליום הזיכרון, בהובלת אלופים במיל':

הפעילות העיקרית במיזם מתקיימת בשבוע הגבורה: בין יום השואה ליום הזיכרון ומביאה לתנועה לאומית רחבה של משתתפים שמבקשים להתחבר לימים אלו באופן משמעותי. המיזם מייצר מפגש בין מגזרים ואוכלוסיות ע"י שיח ערכי שמבקש לאחד ולקרב ביחוד בימים אלה של זיכרון ותקומה.

הסיורים מובלים ע"י נציגי משפחות שכולות, קצינים בכירים בדימוס ומורי דרך ומתקיימים בפריסה ארצית לכלל האוכלוסייה ללא תשלום ובהרשמה מראש.

האלוף במיל' רוני נומה, יו"ר מיזם בשביל הנופלים, אשר התגייס להוביל את המיזם כחלק מהחשיבות והערך שהוא רואה בחיבור של סיפור הנופלים לסיפורה של הארץ למענה לחמו והקשר המשמעותי עם המשפחות השכולות: "'בשביל הנופלים' הינו מיזם לאומי אשר נוסד בשנת 2018 על ידי משפחות שכולות, קצינים בדימוס ומרכזי הסיור לוד ורמת הגולן במטרה להפגיש את המשתתפים עם סיפורה של הארץ וסיפור גבורתם של לוחמי צה"ל שנפלו למענה.

זהו מיזם הנצחה חי, שמחבר את הסיפור של כולנו בארץ הזו. המיזם, אשר עשרות אלפי משתתפים מבקשים להתחבר באמצעותו לימים שבין יום השואה ליום הזיכרון באופן משמעותי, מייצר מפגש וחיבור בין מגזרים ואוכלוסיות על ידי שיח ערכי שמבקש לאחד ולקרב בייחוד בימים אלה של זיכרון ותקומה."

סיורים מרכזיים בהשתתפות אלופי צה"ל ומשפחות שכולות במסגרת מיזם 'בשביל הנופלים':

סיור פתיחה עם מפקד חיל האויר לשעבר, אלוף במיל' אליעזר שקדי: מיד ושם להר הרצל. מוצאי יום השואה. חמישי 28.4 17:30-20:00

סיור בגבול לבנון. זיכרונות מארץ הארזים עם האלוף יניב עשור, ראש אכ"א ומג"ד 51 במלחמת לבנון השנייה. שישי 29.4 08:30-11:30

סיור בגלבוע אל מול ג'נין. בעקבות 20 שנים למבצע חומת מגן. עם אלוף במיל' רוני נומה. אלוף פיקוד המרכז לשעבר ויו"ר מיזם בשביל הנופלים. ראשון 1.5 10:00-12:30

סיור בעוטף עזה. דרום סגול: בעקבות נופלי חטיבת גבעתי ברצועת עזה. עם אלוף במיל' יום טוב סמיה, אלוף פיקוד דרום לשעבר. שני 2.5 16:00-18:30

סיור בניצנים. בעקבות הסרט: תמונת הניצחון – תש"ח. עם אלוף במיל' דורון אלמוג. אלוף פיקוד דרום לשעבר. בהשתתפות מירה בן ארי. נכדתה של הלוחמת מירה בן ארי, שנפלה בניצנים בתש"ח. שלישי 3.5 09:00-11:30

הצוות המוביל של מיזם 'בשביל הנופלים': רוני נומה, אלוף במיל' – יו"ר מיזם בשביל הנופלים, דוד אינהורן, אביו של יהונתן אינהורן ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה, וסים שיבל, בנו של איברהים שיבל ז"ל שנפל ברצועת עזה, ירדן סעדיה, אחותו של לירן סעדיה ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה, רבקה שנקר, סא"ל במיל'. לשעבר רע"ן קשר למשפחות. צה"ל אגף נפגעים, ניסים מגנזי, חטיבת החינוך והקהילה, קק"ל, אסף ארזי, מנהל חינוכי אשכולות, ליבנה שלוי, מנהל בי"ס שדה קשת יהונתן, רמת הגולן, ורועי תנעמי, מנהל המיזם ומנהל מרכז סיור ולימוד בשבילוד, לוד.

להרשמה לסיורים: https://bishvilhanoflim.org.il/