אסף פריד
אסף פריד צילום: מינהלת הר הבית

מהומות הערבים האחרונות בהר הבית היו ידועות מראש. ככלל, האיסלם לא ידוע כדת של שלום ואחווה. ובחודש הרעמדן על אחת כמה וכמה.

השנה עם תזוזתו של חודש הרעמדן, הוא נפל על חודש ניסן ופסח. בפסח, כידוע עולים אלפי יהודים להר הבית בקדושה ובטהרה. ריבוי יהודים במקום הקדוש מציק לערבים בעין, במיוחד בחודש הרעמדן, והופך בקלות לזעם ספונטני בלתי נשלט…

יש דרך בדוקה, מנוסה ומוכחת לשמור על שקט בהר הבית. והיא, לסגור את ההר בפני הפורעים, כלומר בפני הערבים. או לפחות למנוע מפורעים צעירים להכנס להר. אולם, הזכות של היהודים לחיים, מתנגשת עם חופש הפולחן של המוסלמים. וכך בחסות חופש הדת אותו נותנת מדינת ישראל ביד נדיבה לערבים, זכינו בכל יום של חול המועד פסח לפרעות ערביות.

יאמר לשבח המשטרה, שבמשך כל חול המועד, לא נסגר הר הבית בפני יהודים. כך זכינו לראות מחזה הזוי של קבוצות של עשרות יהודים נכנסות להר הבית, מלוות בכח משטרה גדול, השוטרים מובילים את הקבוצה צפונה, על מנת להתרחק ממסגד אל-אקצה שם התבצרו להם הפורעים. רק כאשר התרחקנו כמה עשרות מטרים מהמסגד פנינו מזרחה, בקו מקביל למסגד. במשך כל המעבר על פני מסגד אל אקצה שמענו קולות נפץ של זיקוקים שירו הערבים מתוך חלונות המסגד ובתגובה את כדורי הספוג ורימוני ההלם שהשליכו עליהם כוחותינו. במזרח הר הבית נאלצנו ללכת בשבילים חליפיים. הערבים שיודעים היטב היכן אנו הולכים, מילאו את כל השביל המזרחי, במתרסים, פסולת ואבנים עתיקות, כדי לחסום את הדרך הזאת בפנינו.

ביום רביעי של חול המועד פרסם העיתונאי אהוד יערי, שבנט נתן התחייבות למלך עבדאללה, שהר הבית ייסגר ליהודים מיד לאחר פסח, ועד לסיום האיד אל פיטר - תקופה של 16 יום.

כל הבנטיסטים והרל"בים יצאו מיד להגנת ההחלטה של בנט ואמרו שגם ביבי סגר את הר הבית ליהודים בעשרת הימים האחרונים של הרעמדן.

על פני, טענה זאת נראית נכונה, לכן חשוב לעשות סדר בעובדות:

1. עד לפני 13 שנה לערך, הר הבית היה פתוח ליהודים בכל הרעמדן. הר הבית היה נסגר רק באיד אל פיטר, החג המוסלמי שחל מיד לאחר הרעמדן.

2. לפני 12 שנה כאשר יצחק אהורונוביץ' (ישראל ביתנו, גבר גבר) היה השר לבטחון פנים, וקבוצות טרור איסלמיות בשם מוראביטון ומוראביטט, התנכלו לכל יהודי שעולה להר, שונה הסטאטוס קוו, והר הבית נסגר ליהודים בעשרת הימים האחרונים של הרעמדן. המסירה התרחשה בגלל שהערבים החלו מאז לקיים בהר הבית נוהג שמכונה "איתיקף", שהוא התכנסות לילית במסגד אל אקצה. אלפים התכנסו של מדי לילה ואתם כבר מבינים מה הם היו עושים בבוקר בשעת פתיחת הר הבית ליהודים.

3. כאשר גלעד ארדן התמנה לשר לבטחון פנים, הוצאו הקבוצות הללו מחוץ לחוק. מאז, בכל שנה נעשו נסיונות להחזיר את הסטאטוס קוו לקדמותו ולאפשר ליהודים לעלות להר גם בימים אלו. הנסיונות הללו נחלו הצלחות חלקיות בלבד. נוכח האלימות האיסלאמית שגאתה בהר הבית מיום ליום, כאשר הם ממשיכים להיות מורשים לקיים שם את האיתיקף הלילי. זכורים לטוב השר ארדן ומפקד המחוז דורון ידיד שפתחו את הר הבית ביום ירושלים תשע"ט. שחל ביומיים האחרונים לרעמדן. למעלה מאלף יהודים זכו ועלו באותו יום להר הבית להודות ולהלל בו ביום גאולתו.

4. מעולם, בכל שנות האלימות שסגרה את ההר בפני יהודים, מדינת ישראל,לא פרסמה הודעה רשמית כל שהיא לפיה ההר סגור ליהודים בעשרת הימים הללו. הסגירה היתה בטחונית ובטיחותית. לצערנו, המסר הרשמי שהעבירה ממשלת בנט השנה לירדנים. עלול להפוך מהר מאוד לסטאטוס קוו רשמי מכאן ואילך, ועד שיקום לנו מנהיג אמיץ לשנות אותו. בכיה לדורות.

5. בימים האחרונים היינו אנו עדים לגל של טרור ערבי בכל הארץ מלווה בהתפרעויות המוניות בהר הבית, חילולי המקום הקדוש, והתנכלות לעולים היהודים. במקביל לכל אלו גם גל של שקרים, לפיהם דווקא היהודים, הם האלימים. עלילה אנטישמית פראקסלנס.

מלך ירדן ימ"ש הצטרף למקהלת הקרנפים. בנאום אנטישמי בממשלה הירדנית העליל עלילות דם עלינו.

מתן פרס למלך רוכבי הגמלים. הוא מתן פרס לבריון האנטישמי.

6. סגירת הר הבית באמצע גל טרור והתפרעויות, הוא מתן פרס לטרור, והזרקת זריקת מרץ לאלימות הערבית, שקט זה לא יביא.

7. אבל ביבי,

כן שנה שעברה ביום ירושלים ביבי נכנע לטרור לסגר בפנינו את שערי הר הבית, בערב קבלנו טילים על ירושלים. אחרי פחות מחודש ביבי הלך הביתה.