מצעד החיים. ארכיון
מצעד החיים. ארכיוןצילום: יוסי זליגר

במחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו ייפתח בשעה 14:30 אחד מהאירועים המרכזיים לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה - 'מצעד החיים' - אחרי שנתיים שהתקיים באופן וירטואלי עקב מגיפת הקורונה.

המצעד ייערך עדיין במתכונת מצומצמת יחסית ובהשתתפות כ-2,500 בני אדם ויעמוד בסימן אחרוני השורדים.

יובילו אותו שמונה שורדי שואה (במקום עשרות בכל שנה), שצעדו עם מצעד החיים במשך שנים רבות וזהו ככל הנראה מצעדם האחרון. המצעד יוקדש גם למאבק באנטישמיות ולהעברת לפיד הזיכרון מדור השורדים לדור הנכדים.

בין הצועדים יהיו משלחות של הקרן הקיימת לישראל, הסוכנות היהודית, איתן נישלוס מייסד קרן נישלוס ודור שלישי לניצולי שואה וכן ראש עיריית ירושלים משה לאון שיוביל משלחת עירונית.

המצעד ייחתם בטקס המסורתי על חורבות הקרמטוריום בבירנקאו, בהשתתפות הרב ישראל מאיר לאו, החזן הראשי לצה"ל שי אברמסון, שורדי השואה, הזמר הראל סקעת המייצג את בני הדור השלישי, ומדליקי לפידי הזיכרון לזכר ששת המיליונים.

במצעד תשתתף גם משלחת של עשרות פליטים מהמלחמה באוקראינה. "לפני שהכוחות הרוסים פלשו לעירנו, חיינו יחד בשלווה. למדנו, עבדנו וחיינו כמשפחה אחת. עכשיו הכל השתנה. המלחמה פיצלה את משפחתנו ואולצנו לעזוב את ארצנו ואת ביתנו", אומר יפים פודליסקי, פליט יהודי מהעיר ויניציה בדרום מערב אוקראינה, "אבל שרדנו ואנחנו חיים! אנחנו כאוקראינים ויהודים מצאנו מחסה ומקלט במדינה אחרת וכעת אנחנו יכולים לצעוד יחד במצעד החיים כדי לומר בקול אחד חזק: אנחנו בחיים. ואף משטר לא ייקח מאיתנו את חירותנו".

יו"ר מצעד החיים העולמי, שמואל רוזנמן ציין: "אני נרגש לצעוד יחד עם משלחת הפליטים האוקראינים, שלמרות החוויות והזוועות שאליהן הם נחשפו, מגיעים וצועדים איתנו על מנת לשמר את זיכרון השואה. עוד במסגרת ההיערכות ותכנון לקראת מצעד החיים שמנו לנו כמטרה למצוא דרך שתאפשר גם לפליטים להביע את המחאה והכאב שלהם על מצבם ולצעוד איתם יחד זה לצד זה, כמשלחת אחת מאוחדת".