חדר ניתוח
חדר ניתוח צילום: אייסטוק

לראשונה בישראל בוצע בבית החולים בלינסון מקבוצת הכללית ניתוח חדשני - השתלת מערכת SENSIGHT במטופלת בת 70 שסבלה מרעד ראשוני למעלה מ-10 שנים.

המערכת החדשה שהושתלה במוחה מטפלת בגירוי מוחי עמוק (DBS) להפחתת רעד ראשוני.

המערכת מאפשרת זרם חשמלי ממוקד הניתן במסגרת הטיפול המוחי לאזור ייעודי במוח אשר מעורב ביצירת הרעד, שליטה מיטבית ברעד לאורך זמן, ובאופן דו צדדי (לשני חצאי הגוף ולטיפול ברעד של הראש והקול).

השליטה בכיווניות הזרם מאפשרת גם להימנע מתופעות לוואי (הפיכות) אפשריות, כגון נימול (הפרעת תחושה), הפרעה בדיבור והפרעה בשיווי משקל. בנוסף, המערכת מאפשרת גם רישום חשמלי ממושך מעומק המוח. רישום זה מאפשר מעקב במרפאה לאחר הניתוח על הפעילות המוחית המנבאת את חומרת הרעד, ומידת השיפור ברעד. הפעלת המערכת גורמת לשיפור של כ 90% בחומרת הרעד, לאורך זמן.

לדברי ד"ר עידית תמיר, מנהלת היחידה לנוירוכירורגיה תפקודית בבילינסון: "רעד ראשוני מאובחן בכ-5% מכלל האוכלוסייה, בצעירים ובמבוגרים כאחד. הוא לעיתים חמור וגורם למגבלה קשה בתפקוד – קושי להחזיק כוס קפה, כף מרק או מזלג, קושי להתגלח, לכתוב, להקליד ועוד פעולות יומיומיות אשר רובנו עושים בלי לחשוב וללא מאמץ. הרבה מהמטופלים מתביישים ונבוכים מהרעד, גם בשל הערות רבות המתקבלות מהסביבה והצורך להסביר ואף להתנצל על מצבם בעבודה ובמסגרות חברתיות, מה שגורם להימנעות ובידוד חברתי מהסביבה. הטיפול החדשני מאפשר שליטה כמעט מלאה ברעד, וחזרה לתפקוד מלא תוך זמן קצר".

היא הוסיפה כי "המערכת החדישה שהשתלנו מאפשרת לי להציע לחולים עם רעד ראשוני אופק חדש – טיפול הפיך ובטוח, המביא לשליטה מירבית ברעד של הידיים והראש, באופן אוטומטי ועם יעילות ארוכת שנים, ללא תופעות לוואי. בעקבות הניתוח המטופלת שלי תוכל שוב לאכול במסעדה בלי להתבייש שהאוכל נופל מהסכו"ם, לספר סיפור לנכד שלה בלי שהקול שלה ירעד, לחתום על צ'ק בבנק בלי צורך להסביר לפקיד שלא, אין לה פרקינסון. לא לחשוב פעמיים לפי כל יציאה מהבית. זוהי עוד עלית מדרגה בטיפול הנוירוכירורגי למחלות נוירולוגיות, כולל פרקינסון, דיסטוניה ואפילפסיה".