עו"ד אביחי חג'בי
עו"ד אביחי חג'בי צילום: יח"צ

בלשי ימ"ר ש"י עצרו נער גבעות כבן 16 בחשד שהיה שותף להצתת מסגד בפעולת תג מחיר, אלא שככל שהתיק התקדם הלכו האישומים ופחתו, עד שלבסוף שיחרר אותו השופט ללא תנאים מגבילים.

מדובר באירוע שהחל לפני כחודש, לאחר שהנער נמלט ממחסום ארעי של המשטרה ונעצר.

בתחילה הוא נחשד בהצתת מסגד במהלך אירוע תג מחיר שקרה מוקדם יותר באותו לילה, ובעבירות תנעוה. בימ"ר ש"י ביקשו את הארכת מעצרו, אלא שבהצהרת התובע שהגישו התברר כי אין בידם ראיות הקושרות את הנער למקרה ההצתה.

שופטת ביהמ"ש השלום חוי טוקר דחתה את בקשת המשטרה להארכת מעצרו של הנער והורתה לשחררו בערבות. בפסק הדין ביקרה השופטת את התנהלות המשטרה וכתבה: "יש להצטער על היאחזות בעבירת הנהיגה לשם המשך המעצר".

מחלקת התביעות של ימ"ר ש"י לא ויתרה והגישה כתב אישום נגד הנער, בו הואשם בין היתר בהחזקת חומרים מסוכנים ובעבירות תנועה.

אלא שבדיון בכתב האישום, בביהמ"ש לנוער בירושלים, התברר שאין בסמכות מחלקת התביעות להגיש כתב אישום בגין העבירות הללו.

שופט בית המשפט לנוער בירושלים חיים פס מתח ביקורת על התנהלות המשטרה ואף ציין כי מתוך הג'ריקנים שהכילו החומרים המסוכנים ונתפסו ברכב בו שהה הנער הוצאה כמות מזערית של נוזל, שככל הנראה לא מהווה ראיה חזקה מספיק להצדקת מעצר. בסוף הדיון שוחרר הנער ללא תנאים מגבילים.

עו"ד אביחי חג'בי שייצג את הנער מטעם ארגון חוננו אמר כי "היחידה הלאומנית של ימ"ר ש"י לוקה שוב ושוב בעוורון משפטי. בית המשפט הורה על שחרור מרשי ללא תנאים תוך שהבהיר בהחלטתו לנציגת התביעות כי ספקולציות אינן מספיקות וכי עליה להצטייד בראיות".

עו"ד נתי רום שסייע לנער בעת מעצרו הוסיף: "נער כבן 16, ללא עבר פלילי, נעצר בחשדות כבדים ומעורפלים על תג מחיר. מהרגע הראשון טענו כי מדובר לכל היותר בעבירות תעבורה ואין שום קשר לעבירות של תג מחיר. לצערנו, בגלל חזותו ובגלל שיש לו פיאות, משטרת ישראל החליטה להטעות את בית המשפט ולהגיד שכביכול יש להם ראיות על תג מחיר, למרות שמהרגע הראשון הוא נתן אליבי ולא היה קשור. למרות כל זאת, המשיכה משטרת ישראל לרדוף אותו ולנסות לעצור אותו עד תום הליכים. אנחנו שמחים מאוד שבית המשפט החליט לשחרר אותו, הפעם ללא תנאים מגבילים כלל".

"זה מדהים שיחידת מפלג לאומי בימ"ר ש"י ממשיכה ברדיפתה האובססיבית כלפי מתיישבים, גם אם הם מבצעים עבירות תעבורה, ומשקיעה מאמצים גדולים מאוד. אנו שומעים כל הזמן שמשטרת ישראל מתקשה לאכוף את החוק בעבירות חמורות בגלל בעיות כוח אדם, ויפה תעשה אם תתעדף אירועים כמו זריקת בקבוקי תבערה ואירועי תקיפה חמורים, שמתקיימים מידי יום במדינת ישראל ובפרט ביהודה ושומרון ובירושלים, ותקצה משאבים לסיכול טרור - ולא תתעסק בעבירות תעבורה. בטח לא יחידיות הימ"ר שאמורות להתעסק בפשעים חמורים", דברי רום.