חוק גזעני''
חוק גזעני'' צילום: רגבים

המאבק בחוק האוסר על מכירת קרקע ליהודים ביהודה ושומרון עולה קומה, ושלטי חוצות נתלו הבוקר (שני) סביב ביתו של שר הביטחון בני גנץ, בקריאה לביטול החוק.

לפני כחודשיים הוציא בג"ץ צו על תנאי בעתירה שהגישה תנועת רגבים, המורה למדינה ולשר הביטחון גנץ להשיב בתוך 60 יום לשאלה מדוע לא יבוטל חוק ירדני החל ביהודה ושומרון ואוסר על מכירת קרקע ליהודים בלבד.

המדינה אמורה להעביר את תגובתה לצו בג"ץ בימים הקרובים, וברגבים קוראים לשר הביטחון גנץ לאמץ את עמדת גורמי המקצוע במשרד הביטחון ושרי הביטחון הקודמים - ליברמן, נתניהו ובנט, שתמכו בביטול החוק.

החוק האוסר על מכירת קרקע ליהודים נחקק בתקופת הכיבוש הירדני, בשנות ה-50 של המאה הקודמת ונותר על כנו עד היום.

מבין המגבלות הרבות כנגד יהודים בלבד על רכישת קרקע ביהודה ושומרון, זו אחת העוולות המרכזיות בתחום, לצד הגבלות נוספות ליהודים בלבד - כמו מניעת עיון במרשם המקרקעין, בניגוד לכל מקום אחר בארץ שם ניתן לקבל את נסח הטאבו בלחיצת כפתור, חיוב אישור של משרד הביטחון לכל עסקת מקרקעין של יהודים, צווים צבאיים שונים המערימים קשיים על שימוש בקרקע, ועוד.

רכישות הקרקעות שבוצעה לצרכי התיישבות מאז שחרור יהודה ושומרון, נעשתה באופן מסורבל ומצומצם באמצעות חברות מסחריות ולא באופן פרטי, הודות למעקף משפטי שעקף את "בעיית היהדות". אולם מעבר לגזענות הטבועה בחוק הזה, המצב הקיים מהווה מגבלה חמורה וכמובן פגיעה בזכויות יסוד בסיסיות.

מתנועת רגבים נמסר: "חייבים להתעורר ולהבין מה קורה פה, ליהודים מותר לרכוש קרקעות בכל רחבי העולם, חוץ מיהודה ושומרון. וכל זאת בזמן שהבניה הבלתי חוקית במגזר הערבי משתוללת ללא שליטה. הגיע הזמן שבני גנץ יעצור את החוק שמפלה לרעה בצורה בוטה את המגזר היהודי ויתקן עוול של עשרות שנים".