נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט מבהירים הערב (שני) שאין כוונה להגביר את השליטה הירדנית בהר הבית או לפגוע בסטטוס קוו על ההר, בעקבות הדרישות שהועברו לאחרונה מצידו של מנסור עבאס (רע''מ)

''הפרסומים כאילו יש דיונים כלשהם על שינוי ריבונות ישראל בהר הבית הם נטולי בסיס", אמרו בלשכת בנט, "זה אינו עומד על הפרק. הסטטוס קוו בירושלים יישמר. גם כאן, בדיוק כמו הספין לפני כשנה על הקמת קונסוליה לפלסטינים בירושלים אין לזה בסיס".

כזכור, ירדן הגישה לארצות הברית מסמך שבו מציגה מנהלת הווקף בירדן שורה ארוכה של תביעות מפליגות לגבי ההסדרים סביב הר הבית.

התביעה המרכזית היא לחדש את מה שהם מכנים "הסטטוס-קוו ההיסטורי", שלטענתם מחייב העברת האחריות על הר הבית, לרבות בתחום הביטחוני, ובאשר לביקורי לא-מוסלמים, לידי הווקף.

לפי הדיווח בחדשות 12, הירדנים דורשים את הפקדת הסמכות לאשר ביקורי לא-מוסלמים, באופן בלעדי, בידי הווקף, ולחייב הגשת בקשה מוקדמת בכתב.

עוד נכתב במסמך כי "אין להציב כוחות חמושים ברחבת אל-אקצא (קרי: המשטרה) ויש להשאיר את האחריות הביטחונית לווקף".

הירדנים דורשים כי "הווקף לבדו יחזיק בסמכות לארגן את הכניסות למסגד של לא-מוסלמים, לרבות הקפדה על לבושם, מניעת הכנסת עזרי תפילה ועוד. הווקף לבדו יקבע את מסלולי הביקורים ואת משך הזמן שלהם, כמו גם את גודל הקבוצה - לא יותר מחמישה אנשים, ואת מסלול הסיור - 150 מטרים לכל כיוון".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ אמר בתגובה למסמך הדרישות הירדני: "מנסור עבאס נוסע לירדן ומיד לאחר מכן הירדנים מגישים מסמך דרישות הזוי לאמריקאים בנושא הר הבית. לא מדובר על מסמך דרישות ירדני אלא על מסמך דרישות של מנסור עבאס לממשלת ישראל ובנט מבין זאת היטב".

לדברי סמוטריץ', "המשך קיום הממשלה תלוי כרגיל בגחמותיו המסוכנות של מנסור עבאס. כל יום שהממשלה הזו קיימת מהווה סכנה למדינת ישראל. הבשורות הטובות הן שימיה של ממשלת השמאל הרעה הזו ספורים".