פוריות
פוריותistock

על שולחנם של ראשי מכון פוע"ה מונחת בימים אלו ההמלצה לעודד זוגות הנישאים לאחר גיל 34 לבצע הקפאת עוברים מיד לאחר החתונה על מנת למנוע עגמת נפש בעתיד.

"במדינת ישראל ממוצע הילודה עומד על קרוב ל-4 ילדים", אומר לערוץ 7 הרב ליאור שגב, רב פוסק במכון פוע"ה שאף ירצה בנושא במסגרת כנס מקצועי בנושאי רפואה והלכה המיועד לרבנים ורבניות שיתקיים השבוע.

"זוגות מעוניינים ביותר מילד אחד ואף יותר משניים, אנשים נכנסים לטיפולי פוריות גם עבור ילד שלישי ורביעי. קל וחומר במגזר הדתי, שם היו לנו מקרים בהם האישה מוכנה לעבור טיפולים לא פשוטים גם עבור ילד חמישי או שישי''.

בשנים האחרונות נתקלים במכון פוע''ה בזוגות מבוגרים שלמרבה הצער לא הצליחו ללדת יותר משני ילדים בשל גילם המבוגר והם מבקשים להתייעץ מה האפשרויות העומדות בפניהם. "המכון מתלבט אם לצאת בהמלצה גורפת לזוגות שנישאים לאחר גיל 34 על מנת לוודא שיש להם את האופציה הבטוחה הזו בכיס".

הרב שגב מסביר שככל שגיל האישה עולה, איכות הביציות שלה יורדת, מה שלמרבה הצער מגביל את היכולת שלה להקפיא ביציות או עוברים ויוצר עוגמת נפש גדולה בעתיד שיכלה להמנע לו רק היו מבצעים בני הזוג בזמן את הפרצדורה הנכונה.

"זוגות רבים חוששים מתסמונת דאון שהסבירות אליה עולה עם הגיל. וגם הסבירות להפלות עולה ככל שהגיל עולה. בנוסף, מגיעות לכאן נשים שנישאו מבוגרות וחוששות להניק את התינוק שלהן זמן רב כדי לא לדחות את היכולת להרות מהר שוב. למה היא צריכה להיות בלחץ? לכולם ברור מה הם יתרונות ההליך אולם יש לדבר גם על המחיר".

מה המחיר?

"יש כאן הוצאה כספית לא מבוטלת שכן קופות החולים לא מממנות טיפולים מסוג זה. מדובר בהוצאה לא קטנה – הקפאת עוברים היא סיפור של כ-10-12 אלף ש"ח. בכל סבב ניתן להוציא עוברים רבים. אפילו עשרה. אולם ההליך עצמו לא זול. נוסף לכך, יש כאן שאלה רגשית גדולה. האם זוג שרק עכשיו הכיר ונישא, צריך להכניס את עצמו ל'טרלול' סביב הנושא הזה? ריצות, בדיקות, פרוצדורות רפואיות. אנו מציעים לזוגות ללא בעיות פוריות ידועות ומוכרות להכנס לחדר הניתוחים ולטיפול לא פשוט. זו בהחלט שאלה".

במכון פוע''ה החליטו לקיים פאנל רבנים ורופאים שחלקם בעד וחלקם נגד ההליך, "אנו רוצים לשתף את הציבור בלבטים. הכאב שאנו נתקלים בו גדול מאוד והוא מה שהניע אותנו לבחון את הנושא לעומק – רבנים פוסקים, רבניות ומנהיגות קהילה לצד רופאים מומחי פריון מהדסה כשהקהל –כל אחד במקומו הוא- שותף פעיל ויכול לשאול שאלות תוך כדי".

לסוגיה החדשה הזו, שאין לה התייחסות אתית או הלכתית עד היום בעולם כלל כיוון שהיא מעסיקה את מדינת ישראל בלבד ויהודים ברחבי העולם, מבקשים לגבש עמדה מסודרת בכנס הרפואי-הלכתי שיתקיים ביום רביעי י' אייר, 12.5, בין השעות 9:30-15:00 באולם פנמה בבית החולים הדסה עין כרם.

הרב מנחם בורשטין העומד בראש מכון פוע"ה אמר: "מתוך תחושת אחריות ושליחות, אנו במכון פוע"ה עוסקים כל הזמן ברווחת ושמחת זוגות בישראל ובנסיון להקים משפחות. אף כי ברור לנו שאשה היא לא מכונת ילודה, אנו רוצים לגבש עמדה שתתן לזוגות הנישאים מאוחר חומר למחשבה על עתידם המשותף. מתוך הצורך בשטח ראינו לנכון לשתף רבניות ורבני קהילה בדיון החשוב הזה והוא יתקיים בצורה מקוונת על מנת להגיע לקהל רחב ככל האפשר".

הרב משה קליין רב המרכז הרפואי הדסה: "כל עבודה משותפת של רופאים ורבנים כאחד מועילה גם להן וגם להם, כמילותיו של דוד המלך 'צאו והתפרנסו זה מזה'. הכנסים המשותפים של מומחי הדסה יחד עם רבני מכון פוע"ה מאפשרים הן לרבנים והן למומחי הדסה להעניק שירות כהלכתו בכל רזי הרפואה המודרנית".

עוד ידונו בכנס על נושא הדימומים והפסקתם, האם כדאי וניתן לזרז לידה ומה ההשלכות של הענין, פתרונות עתידיים לבעיות פוריות, דימומים לאחר חיסון הקורונה, קדושת החיים- האם להאריך את החיים בכל מחיר? ועוד.