מוחמד בכרי
מוחמד בכריצילום: פלאש 90

מוחמד בכרי, שאמור היה להשתתף בשבוע הבא ב"פסטיבל יאפא השביעי לתרבות ערבית" שמקיים "תיאטרון יפו" בחסות משרד התרבות והספורט ועיריית תל אביב, הודיע על ביטול השתתפותו מפני שהוזמן ברגע האחרון ל"פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בקאן" שיתקיים באותו הזמן.

עוד טרם הודעתו על ביטול השתתפותו בפסטיבל ביפו, פנה ערוץ 7 למשרד התרבות ולעיריית תל אביב יפו בשאלה כיצד יתכן שהרשויות מעניקות חסות לאירוע בו אורח הכבוד הוא אדם שמגדיר את הציונות כאויב.

כזכור, בכרי הכין בשנת 2003 את הסרט "ג'נין ג'נין" שבית המשפט קבע כי הוא גדוש שקרים שנעשו בכוונה מפורשת של בכרי לעוות את המציאות כדי להכפיש את לוחמי צה"ל. בית המשפט של מדינת ישראל אסר בשנת 2021 להפיץ ולהקרין את הסרט ג'נין ג'נין, וכן הורה על החרמת עותקיו.

מלבד זאת, בכרי ביקר בשנת 2017 בלבנון, המוגדרת על פי החוק כמדינת אויב האסורה בביקור. בנוסף, הוא השתתף בלבנון באירוע של ארגון המזוהה עם ארגון הטרור חיזבאללה ואף אמר שם "נורמליזציה עם האויב הציוני היא בגידה והדיון סביבה הוא עניין מביש ולא מקובל".

הנהלת תיאטרון יפו לא מתנצלת על הכבוד שהתכוונו להעניק לבכרי בפסטיבל בשבוע הבא, ומסרו לערוץ 7: "מוחמד בכרי הוא אזרח ישראלי יוצר תיאטרון. הוא עשה הצגה שרצה הרבה שנים על אמיל חביבי ובהחלט יש לו מקום באירוע שאנחנו עושים על אמיל חביבי".

עוד טרם בישר בכרי על ביטול השתתפותו נמסר ממשרד התרבות ומעיריית תל אביב המעניקים חסות לאירוע עם בכרי כי אין מתפקידם להתערב באירועים המתקיימים בתיאטרון יפו, על אף שהוא נתמך בהיקפים גדולים בתקציבים מהמדינה.

ממשרד התרבות והספורט נמסר: "אנו מוחים על התנהלותו של בכרי ועל כך שהוציא את דיבת חיילי צה"ל. ועם זאת, מבחינה חוקית המשרד תומך בפסטיבלים על פי תבחינים, כפי שמופיעים במבחן התמיכה של פסטיבלים מקצועיים של אמנויות הבמה. למשרד, כידוע, אין כל סמכות להתערב בתכנים או למנוע את השתתפותו של בכרי באחד הפאנלים באירוע".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "האירוע המדובר אינו אירוע עירוני. ככלל, העירייה אינה מתערבת בתכנים של אירועים המתקיימים בתיאטרון, ככל שהם אינם מנוגדים לדין".

מתן פלג יו''ר אם תרצו אמר כי ''מביש לראות לוגו של עיריית ת''א יפו ושל משרד התרבות על פסטיבל שמארח את המסית השקרן מוחמד בכרי. בכרי הוא אדם שטען כי 'נורמליזציה עם האויב הציוני היא בגידה' ויוצר עלילת הדם 'ג'נין ג'נין' בגינה בית המשפט חייב אותו לשלם פיצויים. בנוסף תמוה מדוע גם בעברית מופיע התעתיק הערבי 'יאפא'. ההתחנפות המוזרה הזו לא מקדמת דו קיום - היא מקדמת את הפיכת מדינת ישראל לדו לאומית ואת חיסול מדינת הלאום של העם היהודי''.