למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה צילום: פלאש 90

ניסיון נוסף לעצור את אימוץ אמנת איסטנבול: המרכז למדיניות הגירה ישראלית הפיץ אתמול (שני) נייר עמדה חדש לחברי הכנסת והשרים בנוגע לאמנת איסטנבול, אותה הניח שר המשפטים לאשרור הכנסת.

כזכור, לפני מספר שבועות פנה סער לכנסת בבקשה להניח על שולחנה את אמנת איסטנבול כחלק מהליך אישרורה על ידי ישראל. בסוף אוקטובר 2021 התניע סער מהלך להצטרפות ישראל לאמנת איסטנבול - מהלך שהבשיל לאישור מועצת אירופה באחרונה. בעקבות פניית השר סער לשר החוץ יאיר לפיד - הזמינה מועצת אירופה את ישראל להצטרף לאמנה זו.

'אמנת איסטנבול' היא אמנה בין לאומית המתייחסת לתחום האלימות כלפי נשים. בחודש אוגוסט 2014 נכנסה האמנה לתוקף במספר מדינות באירופה ובעולם.

על פי נייר העמדה שהופץ לשרים, אותו חיבר עו"ד ד"ר יונה שרקי מומחה לדיני מהגרים ומיעוטים במשפט הבינלאומי והיועץ המשפטי במרכז למדיניות הגירה ישראלית, "פרק 7 לאמנה שכותרתו 'הגירה ומקלט' יוצר התערבות בוטה בעיקרון האוטונומיה החקיקתית והשלטונית של מדינת ישראל".

לדבריו, "הצטרפות מדינת ישראל לאמנה כלשונה, תהווה מעין רפורמה עקיפה של מדיניות ההגירה של ישראל, ותעביר את השליטה בה לפיקוח גורמים על-מדינתיים זרים".

שרקי מתריע כי צירופה של ישראל לאמנה תוביל להתחייבות אפריורית של מדינת ישראל לקלוט בארץ כל אישה בעולם אשר טוענת כי נפגעה מאלימות, וכן התחייבות שלא להוציא מהארץ את מי שטוענת כי היא עלולה להיפגע מאלימות כזו, אם תחזור למדינה שממנה באה.

בנייר העמדה חשף שרקי מגעים שניהל המרכז עם לשכתו של סער, שככל הנראה עלו בתוהו. "משיחות שהתנהלו מול נציגיו של שר המשפטים, עלה כי בכוונתם לצרף לאמנה הסתייגויות ביחס לסעיפים המנויים בסעיף 78 לאמנה (סעיף ההסתייגויות), וביחס לסעיפים שאינם מנויים בסעיף 78, לצרף הערה פרשנית", כתב שרקי.

לדבריו, אותם הוא מגבה בחיזוק מפרופסור יוג'ין קנטרוביץ מומחה למשפט בינלאומי, "אמנת איסטנבול אינה מותירה לחברותיה מרחב תמרון רחב במיוחד. היא כוללת הוראות ספציפיות ודווקניות המלוות בהוראה להחיל הוראות אלו בחקיקה ראשית של המדינות המצטרפות. לצורכי פיקוח ובקרה בינלאומית על יישום 'נכון' של אמנה זו, הוקם גוף פיקוח מטעם מועצת אירופה. אם לא די בכך, שלא כמו ברוב האמנות, המדינות מצטרפות לאמנה מוגבלות ביכולתן להסתייג מרוב סעיפי האמנה".

בנוסף, במרכז למדיניות הגירה ישראלית ציינו כי בסקר דעת קהל שנערך במכון דיירקט פולס בשבוע שעבר העלה כי הרוב המוחלט בציבור היהודי בישראל מתנגד להצטרפות לאמנת איסטנבול. מלבד זאת, מתוצאות הסקר הנ"ל עלה כי הרוב המוחלט מהציבור בישראל מתנגד לרעיון תיעדוף בקשת מקלט בישראל על בסיס מגדר.

שרקי קבע כי "זו טעות חמורה להצטרף לאמנה זו, הן בהיבט היחסים הבינלאומיים שמנהלת ישראל והן ביחס למורכבות המצב המשפטי הקיים בישראל, זאת ועוד, שעה שהרוב הציבור בישראל מתנגד להצטרפות לאמנה ולתוכנה המהותי".