ערבים מתפרעים בהר הבית
ערבים מתפרעים בהר הביתצילום: Jamal Awad/Flash90

ראש הממשלה נפתלי בנט דחה את בקשת ירדן להגדיל ב-50 תקנים את מספר אנשי הווקף בהר הבית.

לפני חודש וחצי התקבלה פנייה ירדנית להגדלת תקני הווקף בהר הבית אך בלשכת ראש הממשלה אומרים הבוקר (שלישי) כי "ישראל לא מצאה לנכון להיענות לבקשה".

בפועל, סולקו מההר שישה שומרי ווקף תומכי חמאס, ואוישו 12 אנשי ווקף חדשים במסגרת התקנים הקיימים, ללא הגדלת תקנים.

"אין כל שינוי או התפתחות חדשה במצב בהר הבית - ריבונות ישראל נשמרת", הדגישו בלשכת בנט. "כל ההחלטות בהר הבית יתקבלו על ידי ממשלת ישראל מתוך שיקולי ריבונות, חופש דת וביטחון, ולא מתוך לחצים של גורמים זרים או גורמים פוליטיים".

כזכור, יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, התנה את תמיכתו בקואליציה בקבלת הדרישות הירדניות בסוגיית הר הבית בדיונים בין הצד הישראלי והצד הירדני.

סגן ראש עיריית רהט ומקום 6 ברשימת רע"ם, עטא אבן מדיעם, טען הבוקר ברשת ב': "אין צורך במג"בניקים באל-אקצא, הווקף יכול לשמור על הסדר. יש להפסיק להכניס מתנחלים, אין ליהודים מה לעשות שם - רוצים להתפלל? תחליפו דת".

חבר מועצת השורא, חבר הכנסת לשעבר עבאס זכור, רמז על כוונותיה של מפלגת רע"ם לקראת המשך דיוני כנס הקיץ ואומר כי רע"ם לא הצטרפה לקואליציה כדי לפרוש ממנה. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב' אמר זכור כי מועצת השורא מחכה היום לעדכונים מיו"ר המפלגה, מנסור עבאס, כדי לשמוע דברים חיוביים והישגים שיקבלו לטובת המגזר הערבי. "אנחנו רוצים להביא הישגים", אמר.

הקואליציה שרדה אתמול את הצבעות אי האמון הראשונות של כנס הקיץ, כשהרשימה המשותפת הצביעה נגד הצעת האי אמון בממשלה שהגישה סיעת הליכוד ונמנעה בהצעת האי אמון של ש"ס. ראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר כי יתמוך בפיזור הכנסת, וכי הצבעות רשימתו אתמול אינן מהוות שינוי בעמדת רשימתו נגד הממשלה.

עודה אמר כי הרשימה המשותפת עשתה ותעשה הכול כדי שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה, אך היא לא תהיה שבויה בין הימין המתנחל לימין הפשיסטי. "הממשלה הזו ימנית ורעה מאוד בכל המובנים", אמר עודה.

כמה מראשי הקואליציה מעריכים כי היא הגיעה לסוף דרכה. אמש פורסם בכאן 11 כי ראש הממשלה נפתלי בנט דוחק את סיעת רע"ם לצאת מהקואליציה, ואילו מהצד השני - ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד מתקרב לרשימה המשותפת.