לוחמי מג"ב בלוד
לוחמי מג"ב בלוד צילום: Yossi Aloni/Flash90

שנה לאחר מבצע שומר החומות טוען תושב העיר לוד סא"ל (מיל') ידידיה צוקרמן שחקר את האירועים הקשים כי ישראל איננה ערוכה מספיק למהומות דומות.

"חשוב להרתיע את המשתתפים בשומר החומות בכדי שלא יעשו זאת פעם נוספת. יש הרבה לקחים שלא הופקו, מעשים שלא נעשו, ומגמות שצריכות להדאיג את כולנו בקרב חלקים מערבי ישראל שהזהות שלהם עם המדינה הולכים ומגיעים לממדים הפוכים בצורה קיצונית", אמר צוקרמן בראיון ל-103FM.

לדבריו, "אנחנו חווים, בעיקר בנגב ובגליל, פלסטיניזציה של החברה הערבית. זאת אומרת, שאתה רואה אותה יותר ויותר בצורה בולטת שלא נראתה בעבר. ישנה הנפת דגלי פלסטינים, חסימות כבישים, זריקת אבנים, וכדומה".

האם אנחנו עומדים לפני מבצע שומר החומות 2? "אני לא בעד לעסוק בערכות אלא בהערכות. אני חושב שמדינת ישראל לא עשתה מספיק בכדי למנוע את שומר החומות 2. יש פה שני צדדים – המוטיבציה עדיין קיימת אצל הערבים שהשתתפו בשומר החומות 1 וגם ההתנגדות למדינת ישראל. מעבר לזה, כלי הנשק עדיין קיימים אצלם. אם יש מוטיבציה ויכולת יש רק גורם אחד שיכול למנוע את זה – מדינת ישראל וגופי הביטחון שלה. האם הם עשו מספיק בכדי למנוע את הפעם הבאה? התשובה היא חד משמעית לא".

לדבריו, "במבצע שומר החומות רק בעיר לוד יש, בהערכה שמרנית, למעלה מעשרה פיגועי ירי בעיר. חמישה פיגועים כאלה מסתיימים עם פצוע בקצה. מתוכם כמה פענחו עד היום? אחד. אתה אומר לעצמך שזה לא יכול להיות. הרי ראיתם מה קורה בשבועות האחרונים – לכל פיגוע מיד שולחים יחידות מיוחדות ומפעילים אמצעים טכנולוגיים, אז איך היורים בלוד נשארו חופשיים?".