הרוגי אסון מירון
הרוגי אסון מירון צילום: David Cohen/Flash90

לקראת הילולת רבי שמעון בר יוחאי על הר מירון, הרב דב קפלן, חבר ועדת החמישה של מירון, הביע דאגה וטען כי האתר אינו מוכן כיאות.

"הייתי שם אתמול אחר הצהריים, לצערי הרב אי אפשר לומר שהאתר ערוך להילולא. איך זה ששבוע לפני ההילולא הגדולה, התאריך ידוע מראש – והאתר נראה כמו שהוא עכשיו?", אמר קפלן בראיון לרדיו 'קול חי'.

קפלן הסביר: "עבודות הפיתוח נועדו לחזק את ההרחבות שנעשו לפני שנתיים, במתחם האוהלים – שהייתה חוות דעת של המהנדסים שהמקום הזה לוקה בחוסר בטיחות מוחלט. את זה משפצים. זה די מרוחק מהאתר עצמו, מחזקים כאן בעצם שטח שלם בשביל מטרה מסוימת שנקראת האוהלים של המשפחות.

"מצד אחד החליטו שמסלקים את האוהלים ומצד שני מחזקים את המקום. לפי דעתי אף אדם לא יתקרב לשם, כי זה מרוחק מאוד מהרשב"י".

לדבריו "יש רחבות גדולות מאוד שקרובות לקבר שיכולות להכיל את ההמונים, כל פיתוח של המקום הוא מצוין. אני רואה למשל את המדרגות של מרפסת הכהנים, הן לא קיימות. אני מקווה שתוך שבוע יסדירו את זה. אין לשם גישה. התפלאתי מאוד שראיתי את זה אתמול, אנחנו שבוע לפני האירוע. זה פתח מילוט במקרה שחלילה קורה משהו במערה. יש עשרות כהנים שמגיעים דרך גשר הכהנים שנהרס ובונים אותו מחדש".

בדבריו התייחס לשאלה מי 'הכתובת' כיום בנושא ההילולא: "באופן פורמלי יש פרויקטור והוא לכאורה הכתובת היחידה. תמיד הייתה כתובת, השאלה רק מי היא. המצב של עכשיו מעורר דאגה. אני מקווה שיגמרו את הכל עד ההילולא. אני מאוד לא רגוע".