בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ' צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ פנה באופן דחוף לשר לביטחון פנים עמר בר לב על רקע כוונת "ועד העם בלוד" לקיים ביום שישי תהלוכה של ערביי ישראל לציון מה שמכונה "יום השנה למאורעות הכבוד" והפרעות בערים המעורבות בהשתתפות אלפי צעירים ערבים שיגיעו מערים נוספות מרחבי הארץ.

במכתבו מציין סמוטריץ' כי "בימים האחרונים מתפרסמות ברשתות החברתיות ובעיתונות הערבית כרזות מטעם 'ועד העם בלוד' הקוראות לציבור להגיע לאירוע לרגל ציון הפרעות שבוצעו על ידי הערבים כנגד יהודים בערים המעורבות בתקופת מבצע שומר החומות. תוכנן ועיצובן של הכרזות לא מותיר מקום לספק בדבר מהות האירוע ובעיקר בדבר הסכנה המוחשית להסתה חמורה במסגרתו, ואף חמור ומטריד ומכך, בדבר החשש לקיום אירועים לאומניים אלימים כנגד יהודי העיר לוד בהמשך לו וכתוצאה ממנו".

"על פי הפרסומים, אוטובוסים רבים מערים וישובים ערבים בכל רחבי הארץ עתידים להגיע אל האירוע ולמרבה החשש להוסיף שמן למדורת ההסתה והאלימות בעיר לוד", הוסיף סמוטריץ'.

הכרזה לקראת האירוע שהופצה בקרב ערביי ישראל
הכרזה לקראת האירוע שהופצה בקרב ערביי ישראל צילום: ללא

לדבריו, "משטרת ישראל ידעה לאורך השנים למנוע את יציאתם של אוטובוסים לאירועים דמוקרטיים לגיטימיים כדוגמת המחאה נגד הגירוש בכפר מימון, קל וחומר שחובה על משטרת ישראל למנוע את קיומו של אירוע ההסתה המתוכנן ולמנוע באופן אקטיבי את הגעת המשתתפים אליו מרחבי הארץ. חובתה היסודית ביותר של מדינה היא הדאגה לשלום אזרחיה".

בסיום המכתב דורש סמוטריץ' מבר לב להנחות את משטרת ישראל למנוע את קיום האירוע.