תמונתה של שירין אבו עאקלה שהופצה ברשות הפלסטינית
תמונתה של שירין אבו עאקלה שהופצה ברשות הפלסטינית צילום: רויטרס

בכירים ברשות הפלסטינית ובראשם השר לעניינים אזרחיים ברשות חוסיין א-שייח' אומרים כי בכוונתם לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כדי שיחקור את מותה של עיתונאית רשת אל ג'זירה שירין אבו עאקלה מהלך חילופי אש בין מחבלים לכוחות צה"ל בג'נין.

משרד החוץ הפלסטיני פרסם הודעה בה נכתב, "הקריאות הישראליות לחקור את הוצאתה להורג של העיתונאית שירין אבו עקלה הן ניסיון מקומם להסתיר את הפשע. אנו קוראים לקהילה הבינלאומית ולבתי המשפט המוסמכים להעמיד את פושעי המלחמה הישראלים לדין".

גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחס לנושא בטקס האשכבה שנערך לכתבת. "אנחנו מסרבים לתחקיר משותף משום שישראל היא שהרגה את שירין ואין לנו אמון בה. נלך להאג כדי להטיל את העונש על האשמים".

"שירין הייתה קול של אמת, קול לאומי, העבירה את סבלן של אמהות השהידים והאסירים ושל ירושלים ומחנות הפליטים", טען אבו מאזן.

מוקדם יותר הודיע א-שייח' כי הפלסטינים סירבו לבקשת ישראל לנהל חקירה משותפת בנושא. "ישראל ביקשה חקירה משותפת והעברה של הקליע שהרג את העיתונאית לידיה וסירבנו לכך. אנחנו מקיימים חקירה עצמאית בשקיפות גבוהה ובסיומה נעדכן את המשפחה, את האמריקנים ואת קטאר".

לטענתו, "כל האינדיקציות, העדויות והעדים מאשרים את חיסולה של העיתונאית על ידי יחידות מיוחדות ישראליות".

זאת חרף דברי ראש המכון הפתולוגי באוניברסיטת א-נג'אח שניתח את הגופה וקבע בסיום הנתיחה שאי אפשר לקבוע בוודאות האם הכתבת נהרגה מאש צה"ל או מאש המחבלים.

נזכיר כי ההערכה הנוכחית של גורמי הביטחון בישראל היא שהעיתונאית נפגעה מירי לכל עבר שביצעו מחבלים פלסטינים.

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר כי "בניגוד לפלסטינים, חיילי צה"ל מבצעים ירי מקצועי וסלקטיב. "הכתבת שנהרגה שהתה בזירת לחימה. בשלב זה לא ניתן לקבוע מאיזה ירי היא נפגעה ואנו מצטערים על מותה. כדי להגיע לחקר האמת הקמנו צוות מיוחד שיברר את העובדות ויציג אותן במלואן ובהקדם האפשרי".