הלווית הכתבת
הלווית הכתבת Yonatan Sindel/Flash 90

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הנחה לקיים תחקיר על התנהלות המשטרה במהלך מסע הלווייתה של עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה שנערכה אתמול (שישי) במזרח ירושלים.

"משטרת ישראל פעלה אתמול על מנת לאפשר קיום תקין של מסע ההלוויה של העיתונאית שירין אבו עאקלה, בתיאום עם משפחתה ומתוך הבנה ברורה של רגישות ומורכבות האירוע", מסר השר לביטחון הפנים עמר בר-לב. "למרבה הצער, במהלך ההלוויה התפתחו מצד משתתפים בה אירועים אלימים קשים שדרדרו את המצב בשטח".

"צוות הבדיקה שמינה בתאום עמי המפכ"ל, שבראשו תעמוד תת-ניצב אנה בן מרדכי - מפקדת עתירת ניסיון שמכירה את הזירה בה התקיימה ההלוויה - יקיים ביממה הקרובה תחקיר מקיף על מה שהתרחש במהלך ההלוויה, זאת כדי להפיק לקחים מהאירוע".

בסרטונים ובתמונות שהתפרסמו והופצו ברשתות החברתיות נראים שוטרים מכים באלות את האוחזים בארון הקבורה.

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן צייץ: "אנחנו מוטרדים עמוקות מהתמונות של המשטרה הישראלית פולשת למסע הלוויה של העיתונאית הפלסטינית-אמריקנית שירין אבו עאקלה". שגרירת ארה"ב באו"ם לינדה תומאס-גרינפילד הוסיפה כי היא "מוטרדת עמוקות מהתמונות מתהלוכת הלוויה. הטרגדיה של הריגתה צריכה להיות מטופלת בכבוד רב, פיכחון ואכפתיות".

ממשטרת ישראל נמסר: "עוד טרם יציאת מסע הלוויה, החלו קריאות הסתה והפרת סדר אלימה במהלכה הושלכו אבנים וחפצים לעבר כוחות המשטרה, בין היתר גם על ידי כאלו שבחרו להשתמש באופן ציני בנושאי הארון כמחסה למעשיהם. בעקבות התפרעות זאת, נאלצו כוחות המשטרה לפזר ולהדוף את פורעי החוק ואף בוצעו מעצרם של מספר מתפרעים, כל זאת במטרה לאפשר את קיום הלוויה כסדרה ולאפשר את יציאתה מבית החולים ברכב שיועד לכך. לצערנו, גם לאחר מכן במהלך המסע, המשיכו פורעי חוק אלימים בהפרת סדר, קריאות לאומניות והשחתת דגלי ישראל המוצבים בדרכם בעיר העתיקה. משטרת ישראל פועלת כל העת לאפשר קיום אירועים מסוג זה ברגישות אך כחוק, ולא תאפשר מנגד לפורעי חוק להפר סדר ולתקוף שוטרים בחסות אירועים שכאלו".