המשלחת הפקיסטנית עם הנשיא הרצוג
המשלחת הפקיסטנית עם הנשיא הרצוג צילום: באדיבות המצלם

משלחת של אזרחים פקיסטנים ביקרה בארץ לפני כשבועיים, כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

מדובר במשלחת לא רשמית שמרבית חבריה מחזיקים באזרחות כפולה ומתגוררים בארה"ב, אך שניים מהם בעלי אזרחות פקיסטנית בלבד ומתגוררים במדינה.

אחד מהשניים הוא אחמד קוריישי, עיתונאי מוכר למדי בפקיסטן, שגם שימש בעבר כיועץ לנשיא פרבז מושראף ומרבה לפרסם ברשתות החברתיות מסרים מתונים ופרו-מערביים. על פי חשבון הטוויטר שלו, הוא מסקר את תחומי הביטחון הלאומי וזכויות האדם. האורח השני, פישל בן-חאלד, מזדהה כיהודי פקיסטני וחובש כיפה דרך קבע.

השניים לא הסתירו את ביקורם בישראל ובן-חאלד אף החליף את תמונת הרקע שלו בטוויטר לצילום קבוצתי של המשלחת בחברתו של הנשיא הרצוג. בתמונות אחרות נראים חברי המשלחת בכותל, ביד ושם וליד דגם המנורה בגן הוורדים שמחוץ לכנסת.

הביקור חולל הדים נרחבים בפקיסטן - המדינה המוסלמית השנייה בגודלה בעולם, עם יותר מ-220 מיליון תושבים ונוכחות בולטת של תנועות אסלאמיסטיות כגון אל-קאעידה ודאע"ש (בין היתר, אוסאמה בן-לאדן התחבא בפקיסטן עד שחוסל על ידי האמריקנים בצפון המדינה).

בין ישראל לפקיסטן לא מתקיימים יחסים דיפלומטיים, אולם בשנה שעברה פורסם כי חיל הים הודיע שישתתף בתרגיל בינלאומי שבו לקח חלק גם הצי הפקיסטני. ישראל מייחסת חשיבות אסטרטגית לפקיסטן, בין היתר בשל היותה המדינה המוסלמית היחידה שמחזיקה ביכולת גרעינית מבצעית, ובשל הגבול המשותף שהיא חולקת עם איראן.

יצוין כי ביקורים בישראל של עיתונאים ובלוגרים ממדינות המפרץ בסוף העשור הקודם, היוו סימן מקדים להתחממות הקשרים בין המפרציות וישראל - התחממות שתרמה רבות לפריצת הדרך אל הסכמי אברהם.