דביר שורק הי"ד
דביר שורק הי"דצילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט הצבאי גזר היום (שלישי) מאסר עולם ועוד 25 שנה נגזרו על אחמד אספרה, ראש חוליית חמאס שרצחה את דביר שורק בגוש עציון ב-2019.

אספרה הורשע ברצח ובשני ניסיונות לרצח. הוא חוייב לשלם פיצויים בסך מיליון וחצי שקלים למשפחת שורק.

המחבל הורשע בגין גרימת מותו בכוונה של רב"ט דביר שורק, בשתי עבירות נוספות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה ובשורה של עבירות ביטחוניות נוספות.

הנאשם היה מפקד החוליה הצבאית מטעם החמאס, בה היו חברים, בין היתר, שני נאשמים נוספים, אשר דקרו את דביר ז"ל. בהכרעת הדין בעניינו של אחמד אספרה, שניתנה בינואר 2022, קיבל בית המשפט הצבאי את עמדת התביעה הצבאית לפיה יש להרשיע את הנאשם בביצוע העבירות, למרות שלא נכח במקום בו בוצע הפיגוע ולא היה זה שדקר בפועל את דביר ז"ל.

כאמור, בית המשפט הצבאי קיבל את עמדת התביעה הצבאית והטיל על הנאשם מאסר עולם ו-25 שנים במצטבר לצד פיצוי על סך 1,500,000 ש"ח לטובת משפחתו של דביר ז"ל.

נציין כי גרימת מוות בכוונה היא המקבילה של עבירת הרצח באיו"ש.

נציר עצאפרה וקאסם עצאפרה, שני הנאשמים אשר ביצעו את הדקירה בפועל, הורשעו ברצח דביר ז"ל ובשורה של עבירות ביטחוניות נוספות אחרי שהודו בכתבי האישום שהוגשו בעניינם. על קאסם נגזר עונש של מאסר עולם ו-40 שנות מאסר נוספות ועל נציר נגזר עונש של מאסר עולם ו-20 שנות מאסר נוספות.

יוסף זהור, חבר חוליה נוסף אשר לא נכח בפועל במקום ביצוע הרצח, הורשע אחרי ניהול הוכחות ברצח דביר ז"ל ובשורה של עבירות ביטחוניות נוספות ונגזר עליו עונש של מאסר עולם ו-15 שנות מאסר נוספות.