הרב פנחס גולדשמידט
הרב פנחס גולדשמידט צילום: אלי איטקין

נשיא ועידת רבני אירופה הרב פנחס גולדשמידט שמכהן כבר 33 שנים כרב הראשי של מוסקבה, עזב את מוסקבה זמן קצר לאחר פרוץ המלחמה באוקראינה, לפני יותר משלושה חודשים.

כתב "ידיעות אחרונות" איתמר אייכנר דיווח כי בשל היעדרותו של גולדשמידט יש ניסיון של גורמים בתוך הקהילה היהודית ברוסיה להדיח את גולדשמידט ולמנות רב אחר תחתיו.

על רקע החשש מהדחתו, פנו הרבנים הראשיים לישראל, יצחק יוסף ודוד לאו, במכתב לרבני הקהילה היהודית במוסקבה שבו כתבו: "אנו מבקשים שלא לעשות שום שינוי בהרכב הרבנות וביה"ד במוסקבה ללא תיאום עמנו, זאת על מנת שנוכל להמשיך את הקשר של הרבנות הראשית לישראל עם הקהילה היהודית במוסקבה בפרט וברוסיה בכלל".

הרב גולדשמידט סירב להתייחס לטענות שנאלץ לעזוב את רוסיה עקב סירובו לצאת בעד המלחמה ואמר: "אני לא מגדיר את עצמי כרב גולה, אני רב שלא בקהילה. יש היום ציבור שלם של רבנים גולים – שלא יכולים כרגע לחזור לקהילות שלהם. ודאי שזה לא פרק פשוט בחיים שלי ושלהם. עצוב לי על מה שקורה. זה קטסטרופה בשביל הקהילות”.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הזהיר בתחילת השבוע שמוסקבה תתקוף מטרות חדשות במידה והמערב יעביר לאוקראינה טילים ארוכי-טווח. "אם המערב יתחיל לספק לאוקראינה טילים לטווח ארוך, רוסיה תצטרך לתקוף את מתקני הנשק שעדיין לא נגעה בהם. עצם העובדה שארה"ב מספקת לאוקראינה מערכות שיגור טילים לא משנה שום דבר בפועל", אמר פוטין.